Glasgow School of Art

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Glasgow School of Art
Wfm glasgow school of art.jpg
Vznik 1845
Souřadnice
Oficiální web www.gsa.ac.uk
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Glasgow School of Art (česky Umělecká škola v Glasgow) je umělecká škola ve městě Glasgow.

Budova školy[editovat | editovat zdroj]

Budova, ve které škola sídlí, má dvě části:

  • Východní křídlo (1897 – 99)
  • Západní křídlo a vyšší podlaží (1907-08)

Budova byla navržena skotským architektem Charles Rennie Mackintosh (1868-1928). Z architektonického hlediska je význačná jako vrchol stylu Arts and Crafts a skutečně originální interpretací stylu Art Nouveau, tehdejšímu směru navrhování v kontinentální části Evropy.

Vedení školy vyhlásilo roce 1896 soutěž na návrh nové budovy. Zvýrazňovalo v požadavcích, že rozpočet na tento návrh je velmi nízký a že jednoduchá stavba je více než vítaná. Finance byly tak omezené, že proces výstavby byl později rozdělen na dvě etapy. Vedení školy nakonec vybralo návrh Mackintoshe, pozdějšího učně ve firmě Honeyman a Keppel. Ve věku 28 let byl tento projekt jeho první významnou stavbou.

Návrh upoutal inovativním vypořádáním se s problematickým, podélně situovaným terénem. Terén byl velmi úzký a strmě nakloněný, s poklesem od severu na jih až 9 metrů. Mackintosh umístil severní, vstupní stěnu přesně na čáru pozemku od ulice Renfrew, vytvářejíc dlouhé světlíky, které se táhnou po celé délce 75 metrů dlouhého pozemku. Tyto světlíky v podobě pásových prosklení střech poskytovaly dostatek světla pro technické studia situovány na nižších podlažích budovy.

Půdorys budovy je relativně jednoduchý. Malý klenutý vstup ústí do schodiště obklopeného jednoduchými dřevěnými kružbami a ornamenty, osvětlenými z prostor muzea nad ním. Centrální koridor slouží jako páteř budovy táhnoucí se z východu na západ, obsahující ze severu studia a z jihu obslužné prostory. I v současnosti je škola plně funkční, díky místnostem, které se pro svou funkci a flexibilitu považují za výborně řešené.

Glasgow School of Art

Studia, které tvoří a modelují severní fasádu objektu, dosahují výšky 8 m, s jednoduchými vyztuženými okny. Tři velká okna na jedné straně a čtyři na druhé lemují ze dvou stran pečlivě komponovanou kamenně-zednickou konstrukci vstupního prostoru budovy. Nejmarkantnějším znakem hlavní předvstupní fasády je její asymetričnost. Okna jednotlivých studií mají různé rozměry, přizpůsobuje se tak měnícím se plošným rozměrům vnitřních prostor, kterým dodávají světlo. Přesto že Mackintosh umístil vstup do fyzického středu budovy, jeho modelování fasády výrazně opticky narušuje tento střed a potlačuje jeho pozici poddanost vnitřní dispozici objektu. Kombinace symetrické soustavy zábradlí, které před budovou zvýrazňují centrální pozici vstupu a asymetrické fasády, která tuto pozici vyvrací, vytváří opticky silné dynamické napětí. Vroubkovaný kámen podpůrných zdí vyplněný sochařský opracovaným železným zábradlím byl kreativním řešením potíží, které přinášel složitý tvar terénu pozemku. Obloukové okno opatřené Fronton, zvýrazněné vstupní branou se železným opracováním na uliční fasádě a balkon na druhém patře jsou vyvážené arkýřových okny a věžičkou při vstupu. Jednoduché, relativně strohé Podřímsa obsahuje pouze jednu plastiku obličeje na celé budově; stylizovaný, ozdobně vyřezávaný základní kámen nacházející se horním obloukovém nosníku vstupních dveří symbolizující poslání a funkci budovy. Jednoduché nevyzdobené římsy (Karn) nad okny studií vytvářejí rámy na fasádě a zvýrazňují prominentnosť hlavních prostor školy.

Budova je syntézou srovnatelných symbolismem; různorodé vlivy zahrnují skotské barónske sídla, kontinentální Art Nouveau a směr Arts and Crafts. Tradiční japonské dekorativní motivy jsou evidentní opracováním železa v exteriérech, ve struktuře a uspořádání dřeva a ornamentů v interiérech. Kontrast a protiklad je pro stavbu typický. Jednou z pozoruhodností frontální fasády jsou železné stojky, které na jedné straně slouží jako opora a výztuž pro vysoké okna a na druhé jako Konzolové držadla pro uchycení plošiny čističi oken. Tyto stojky jsou ukončeny jemným krajkování opírajícím se o okno. Z nitra prostorů studií tato umělecká ukončení stojek budí dojem abstraktních železných květin zasazených do okenních květináčů. Jižní fasáda, nápadně rovná a záměrně funkcionální, je přirovnávána k pevnosti; tento dojem vytváří hrubý betonový nátěr a spřažená hmota budovy rozlomená do tří vyčnívajících křídel, s velmi hluboko vloženými a na řídce rozestavěnými okny.

Západní polovina budovy, postavená o několik let později, byla navržena v období, ve kterém Mackintosh prožíval profesionální tvůrčí krizi. Přesto západní křídlo zdárně doplňuje a kompletuje stavbu z první fáze. Obzvláště západní fasáda, kde je odhalen strmý svah podél ulice Scott, představovala kompozičně velkou výzvu. Toto křídlo obsahuje prostor knihovny, nepodobný funkcí žádné jiné části budovy. Úzké vyčnívající arkýřové okna na západní fasádě jsou vyvážené zapuštěnými okny na rovné, ničím nezdobených jižní fasádě. Boční vstup na západní straně je opatřen manieristický vchodem s vrstvenými motivy. Šest arkýřových oken, které vymezují první podlaží na této fasádě je s velkým uvážením rozmístěných jako zjemňující doplněk masivně působící kamenné stěny.

Ve třech nejjižnějších výklencích, vysokých až 19 m, jsou přes dvě podlaží jdoucí okna knihovny. Tato moderní kompozice zvýrazňuje vertikalitu budovy na dolní straně pozemku. Knihovna je nejuznávanějším interiérovým prostorem celé budovy. Tak jako Mackintosh vytváří kontrasty v exteriérech a dává jim drsný a přísně působící vzhled, tento prostor je jejich úplným opakem. Vytváří atmosféru podobnou kontemplativním prostorem v opatství. Tmavým dřevem pokrytá místnost, doplněná balkónovitou, po obvodu se probíhající přesně barevnou balustrádou se sochařskými detaily a ornamenty, kontrastuje s dvoupodlažními arkýřových okny a kaskádovitým, moderním, kovovým lustrem.

Ohlasy[editovat | editovat zdroj]

Přestože stavba byla oblíbená a jejími uživateli oceňována, mimo Glasgow vyvolávala mnohem menší obdiv v porovnání s následovníky Art Nouveau ve Vídni.

V tehdejším Anglii se tento projekt setkal s hlubokou kritikou a apatií. Mackintosh se rychle vytratil z veřejného povědomí a jeho práce byla oceněna až posmrtně.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Glasgow School of Art na slovenské Wikipedii.