Giambologna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Giambologna
Narození1529
Douai
Úmrtí14. srpna 1608 (ve věku 78–79 let)
Florencie
Povolánísochař a architekt
Významná dílaRape of the Sabine Women
Heracles and Nessus
Saint Luke
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Giambologna, původním jménem Jean Boulogne, někdy nazýván též Giovanni da Bologna nebo Giovanni Bologna (1529 Douai13. srpna 1608 Florencie) byl vlámský sochař narozený na území Španělského Nizozemí (dnešní Francie). Působil v Itálii a často je označovaný za italského umělce. Byl klíčovým představitelem manýrismu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vyučil se v sochařské dílně Jacquesa Du Broecqa (Dubroecqa), později vystudoval i antické sochařství v Římě, kde žil v letech 1555-1557. Seznámil se zde tam s dílem Michelangela, kterého velmi obdivoval. Při zpáteční cestě se zastavil ve Florencii, kde přijal nabídku Francesca Medicejského, vstoupil do jeho služeb a ve Florencii zůstal až do smrti, ačkoliv se nikdy nenaučil italsky.

Pracoval zde též na zakázkách papeže Pia IV., pro kterého v roce 1566 vytvořil tzv. Neptunovu kašnu. Je pohřben ve florentském kostele Santissima Annunziata, na jehož výzdobě se také významně podílel.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Samson zabíjí Pelištejce, 1562, Victoria and Albert Museum, Londýn
Giambolognův portrét od Hendrika Goltzia

Giambologna je považován za jednoho z nejlepších sochařů italského manýrismu. Tvořil především monumentální figury bohů či hrdinů antické mytologie. Pracoval hlavně s mramorem a bronzem.

  • Často tvořil akty, kterými zdobil kašny (např. socha Neptuna ve Florencii). Sérii mramorových soch vytvořil pro lodžii paláce Signorie (Samson zabíjí Pelištejce, Únos Sabinky, ad.).
  • Jezdecké sochy – ve Florencii bronzová socha vévody Cosima I. Medicejského), která sloužila jako vzor pro mnoho jiných jezdeckých soch v Evropě.
  • Portréty
  • Bozzeta a komorní formáty - Giambologna byl úspěšným obchodníkem. Jeho dílna zhotovovala zmenšené repliky jeho soch a ve velkém se prodávaly. Tak se dostala do českých sbírek socha ukřižovaného Krista,

K jeho následovníkům bývá počítán například Gianlorenzo Bernini.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]