Cosimo I. Medicejský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Cosimo I. de Medici)
Skočit na: Navigace, Hledání
A. Bronzino: Cosimo de Medici
L. Cigoli: Cosimo de Medici

Cosimo I. Medicejský [kozimo de medyči] (12. června 1519 Florencie21. dubna 1574) někdy nazývaný „Veliký“ byl vévoda a od roku 1569 první velkovévoda toskánský. Energický a bezohledný vladař, ale také podporovatel věd a umění.

Život[editovat | editovat zdroj]

Cosimův otec, Giovanni delle Bande Nere, byl slavný kondotiér a patřil k mladší větvi rodu Medici. Jeho matka Maria pocházela ze slavné a vlivné bankéřské florentské rodiny Salviati. Když byl roku 1537 panující vévoda Alessandro de Medici zavražděn, bylo jeho synovi a legitimnímu nástupci Giuliovi pět let. Rada města proto dala přednost Cosimovi, jehož podporoval i císař Karel V. Význanou roli v nástupu Cosima sehrál i jeho strýc kardinál Innocenzo Cibo,který předpokládal, že by pro Cosimovo mládí mohl strnout veškerou moc na sebe. Protože mu bylo teprve 17 let, domnívali se představitelé vyhnaných florentských rodů, že přišla jejich chvíle. Vzbouřenci finančně podporovaní francouzskými exulanty, Filippem Strozzim a Baccio Valorim, však byli 3. července 1537 poraženi v bitva u toskánské pevnosti Montemurlo. Zajaté vzbouřence, včele s Alessandro Vitellim, dal pak postupně popravit, silně omezil práva republikánských institucí a vládl jako absolutní panovník. Roku 1539 se oženil s Eleonorou z Toleda, dcerou místokrále neapolského Pedra Álvareze de Toledo y Villabranca, a měl s ní 6 synů a 4 dcery. S obratně získanou podporou císaře dobyl republiky Luccu a Pisu a roku 1569 ho papež Pius V. v Římě korunoval jako velkovévodu toskánského. Už roku 1564 ale nemocný Cosimo učinil svého syna Francesca spoluvládcem a roku 1570 se podruhé oženil s Camillou Martelli, s níž měl tři děti.

Podle plánů svého všestranného dvorního umělce Giorga Vasariho nechal Cosimo vybudoval nové úřadovny, kde dnes sídlí slavná galerie Uffizi, dokončil stavbu paláce Pitti a přilehlého parku Boboli. Florencie byla doplněna četnými sochami, právě za jeho vlády vznikl most Santa Trinità. Mezi jeho dvorní malíře patřil slavný Agnolo Bronzino, jehož portréty vévody a jeho ženy se nacházejí také v Národní galerii v Praze. Znovu vybudoval univerzitu v Sieně, rozšířil univerzitu v Pise, vybudoval řadu veřejných staveb a založil rytířský Řád svatého Štěpána, který se velmi vyznamenal při obraně pobřeží proti námořním lupičům. Na hlavním historickém náměstí Piazza della Signoria ve Florencii stojí od roku 1598 jeho bronzová jezdecká socha od Giambologni.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Ottův slovník naučný, heslo Medici. Sv. 17, str. 3

Související články[editovat | editovat zdroj]

Medicejové

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Cosimo I. de’ Medici ve Wikimedia Commons