Gerard ter Borch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gerard ter Borch
Gerard ter Borch - Zelfportret - crop.jpg
Narození 1617
Zwolle
Úmrtí 8. prosince 1681 (ve věku 63–64 let)
Deventer
Rodiče Gerard ter Borch starší
Příbuzní Gesina ter Borch
Moses ter Borch
Harmen ter Borch
Funkce Dutch mayor
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gerard ter Borch, také Terburg nebo Terborch (1617, Zwolle - 8. prosinec 1681, Deventer) byl holandský malíř žánrových scén a portrétů. .

Život[editovat | editovat zdroj]

První vzdělání v kresbě získal u svého otce, Gerarda ter Borch staršího, který jeho první kresby pečlivě uchovával. Roku 1632 byl v Amsterodamu, roku 1633 v Haarlemu, kde se učil u krajináře Pietera de Molyna. O dva roky později už získal mistrovské oprávnění a mohl své obrazy signovat. Ještě téhož roku 1635 odjel do Londýna, kde jeho strýc pracoval jako mědirytec a kde se setkal s A. van Dyckem. Roku 1636 po krátkém pobytu ve Zwolle se vydal do Itálie a Španělska, kde portrétoval krále Filipa IV. a seznámil se s tvorbou Diega Velázqueze. Od roku 1640 pracoval opět v Amsterodamu, kde měl velký úspěch jako portrétista v nejvyšších kruzích.

Roku 1646 ho holandský vyslanec Adriaen Paauw požádal, aby ho doprovázel do Münsteru, kde se sjednávala mírová smlouva mezi Holandskem a Španělskem. Ter Borch tam portrétoval různé diplomaty a španělský vyslanec hrabě Peňeranda ho pozval, aby zachytil slavnostní podpis dohody. Slavný obraz, na němž je přes 80 postav, není pro Ter Borcha právě typický a je vystaven v amsterodamském Rijksmuseu. V témže roce se vrátil do Holandska, kde působil v různých městech a věnoval se hlavně žánrovému malířství. Roku 1654 se oženil a usadil v Deventeru a od roku 1660 maloval opět hlavně portréty. Forma těchto portrétů ovlivnila později Jana Vermeera.[1]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gerard ter Borch na německé Wikipedii.

  1. http://www.artmuseum.cz/umelec.php?art_id=170

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]