Gerard ter Borch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gerard ter Borch
Gerard ter Borch - Zelfportret - crop.jpg
Narození 1617
Zwolle
Úmrtí 8. prosince 1681 (ve věku 63–64 let)
Deventer
Rodiče Gerard ter Borch starší
Příbuzní Gesina ter Borch, Moses ter Borch a Harmen ter Borch (sourozenci)
Funkce mayor of a place in the Netherlands
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gerard ter Borch, také Terburg nebo Terborch (1617, Zwolle - 8. prosinec 1681, Deventer) byl holandský malíř žánrových scén a portrétů. .

Život[editovat | editovat zdroj]

První vzdělání v kresbě získal u svého otce, Gerarda ter Borch staršího, který jeho první kresby pečlivě uchovával. Roku 1632 byl v Amsterodamu, roku 1633 v Haarlemu, kde se učil u krajináře Pietera de Molyna. O dva roky později už získal mistrovské oprávnění a mohl své obrazy signovat. Ještě téhož roku 1635 odjel do Londýna, kde jeho strýc pracoval jako mědirytec a kde se setkal s A. van Dyckem. Roku 1636 po krátkém pobytu ve Zwolle se vydal do Itálie a Španělska, kde portrétoval krále Filipa IV. a seznámil se s tvorbou Diega Velázqueze. Od roku 1640 pracoval opět v Amsterodamu, kde měl velký úspěch jako portrétista v nejvyšších kruzích.

Roku 1646 ho holandský vyslanec Adriaen Paauw požádal, aby ho doprovázel do Münsteru, kde se sjednávala mírová smlouva mezi Holandskem a Španělskem. Ter Borch tam portrétoval různé diplomaty a španělský vyslanec hrabě Peňeranda ho pozval, aby zachytil slavnostní podpis dohody. Slavný obraz, na němž je přes 80 postav, není pro Ter Borcha právě typický a je vystaven v amsterodamském Rijksmuseu. V témže roce se vrátil do Holandska, kde působil v různých městech a věnoval se hlavně žánrovému malířství. Roku 1654 se oženil a usadil v Deventeru a od roku 1660 maloval opět hlavně portréty. Forma těchto portrétů ovlivnila později Jana Vermeera.[1]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gerard ter Borch na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]