Georgi Lozanov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Georgi Lozanov
Lozanov 2008 at Viktorsberg.jpg
Narození 22. července 1926
Sofie, BulharskoBulharsko Bulharsko
Úmrtí 6. května 2012 (ve věku 85 let)
Sliven, BulharskoBulharsko Bulharsko
Alma mater Univerzita v Sofii
Zaměstnavatel Univerzita v Sofii
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Georgi Lozanov (22. červenec 1926, Sofie6. květen 2012, Sliven) byl bulharský psycholog. Vytvořil metodu učení zvanou sugestopedie, která se využívá především při výuce cizích jazyků.

Vystudoval medicínu na Univerzitě v Sofii, specializoval se na psychiatrii a neurologii, později vystudoval ještě pedagogiku a psychologii. Dizertační práci vypracoval na Bulharské akademii věd a získal specializaci v oboru fyziologie mozku. Roku 1971 získal titul CSc. Pracoval poté v psychiatrických léčebnách v Bjale a v Kurilu, kde se stal i ředitelem. Později pracoval v Městské psychoneurologické ambulanci v Sofii a v Institutu postgraduálního vzdělávání, kde vyučoval lékaře psychoterapii.

Jeho metoda sugestopedie, v níž velkou roli krom jiného hraje hudba, dostala státní podporu, takže vedl Státní výzkumný institut sugestologie, který měl 100 zaměstnanců. Vedl též Výzkumné centrum sugestologie a osobního růstu na Univerzitě v Sofii, později Výzkumný institut učení v Rakousku. Zřídil a vedl Oddělení sugestopedie pro děti na Pedagogické akademii ve Vídni.

Jeho blízkou spolupracovnicí byla lingvistka a hudebnice Evelina Gateva.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]