Geologický pavilon prof. F. Pošepného

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Geologický pavilon prof. F. Pošepného
Geologický pavilon v areálu VŠB - TUO v Ostravě-Porubě
Geologický pavilon v areálu VŠB - TUO v Ostravě-Porubě
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
MěstoOstrava
Adresa17. listopadu 15, 708 33 Ostrava-Poruba
Založeno1849
ZaměřeníMineralogie, geologie, petrografie, paleontologie
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Geologický pavilon prof. F. Pošepného je rozsáhlé mineralogické, petrografické, paleontologické a geologické muzeum, pojmenované po profesorovi Františku Pošepném, který patřil k zakladatelům světové ložiskové geologie. Geologický pavilon se nachází v areálu Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava v Porubě, jednom z obvodů statutárního města Ostravy, metropole Moravskoslezského kraje.

Historie sbírek[editovat | editovat zdroj]

Příbram[editovat | editovat zdroj]

Základ expozice pochází z roku 1849, kdy tehdejší rakousko-uherské Ministerstvo zemědělství a lesnictví zakoupilo mineralogickou sbírku, kterou rozdělilo mezi nově vznikající montánní učiliště (pozdější Báňskou akademii) v Příbrami a obdobnou školu v rakouském Leobenu.[1] Díky pedagogům, kteří na příbramské škole působili, jako byli profesoři F. Pošepný, F. Ryba a A. Hoffman, byl sbírkový fond v dalších letech neustále rozšiřován.

Ostrava[editovat | editovat zdroj]

Po skončení druhé světové války v roce 1945 byla Vysoká škola báňská, nesoucí toto pojmenování od roku 1904, přemístěna z Příbrami do Ostravy. Spolu se školou byly přemístěny i mineralogické a geologické sbírky. Nenašly se však pro ně vhodné prostory - částečně byly rozmístěny v chodbách jednotlivých kateder, většina skončila v suterénu vysokoškolských kolejí.

Po dlouhé době byl soubor vystaven až v roce 1968 v prostorách ostravských kolejí Jana Opletala u příležitosti konání XXIII. Mezinárodního geologického kongresu, který byl v uvedeném roce uspořádán v Praze. Vhodné a přiměřeně důstojné místo získaly sbírky definitivně v roce 1989, kdy byl dokončen nový Geologický pavilon v areálu Vysoké školy báňské v Ostravě - Porubě.[1]

Geologický pavilon[editovat | editovat zdroj]

Nejvíce ceněnou část expozice v Geologickém pavilonu tvoří sbírka vzorků minerálů a hornin, získaných profesorem Františkem Pošepným v průběhu druhé poloviny 19. století zejména na Příbramsku. Tato sbírka je doplněna písemnou a grafickou dokumentací ložisek nerostných surovin a jejich mineralogického složení.

Venkovní expozice hornin před Geologickým pavilonem

Nejrozsáhlejší díl expozice představuje Sbírka ložiskové geologie, která je rozdělena na sedm částí, reprezentujících nerostné suroviny České a Slovenské republiky a ložiska a typy těchto surovin. Dalšími částmi expozice v Geologickém pavilonu jsou: Sbírka prof. Havelky, Mineralogická sbírka, Petrografická sbírka, Paleontologická sbírka, Sbírka historické geologie, Sbírka regionální geologie Českého masívu, Sbírka regionální geologie Západních Karpat, Sbírka Ostravsko - karvinského revíru, Sbírka radioaktivních surovin, Technologická sbírka a Přírůstková expozice, která má své místo ve vstupní hale pavilonu a jejíž součástí kromě nejnovějších přírůstků sbírek obvykle bývají také krátkodobé výstavky.[2]

Celkem je v Geologickém pavilonu vystaveno cca 15 000 exponátů. Více než čtyřnásobek tohoto počtu - dalších 65 000 vzorků a exponátů - je evidováno a uloženo v depozitářích muzea.

Venkovní expozice[editovat | editovat zdroj]

Expozici, umístěnou v Geologickém pavilonu, doplňuje sbírka hornin z oblasti Západních Karpat a Českého masívu, vystavená v podobě tzv. geoparku před vstupem do muzea. Tato venkovní expozice byla průběžně vytvářena a doplňována během let 2011 - 2016.[3]

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Expozice v Geologickém pavilonu prof. F. Pošepného je přístupná celoročně, ovšem pouze v pracovní dny v době od 8 do 19 hodin (během letních měsíců července a srpna jen od 8 do 15 hodin). Pouze dvakrát ročně - v době konání tzv. mineralogických setkání v sousední budově VŠB - jsou sbírky muzea přístupny také v sobotu.[4] Kromě zmíněných mineralogických setkání jsou Vysokou školou báňskou pořádány také komentované prohlídky Geologického pavilonu a organizovány volnočasové aktivity nejen pro žáky základních a středních škol, ale i pro seniory v rámci programu Univerzity 3. věku.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Geologický pavilon prof. F. Pošepného. Historie sbírek [online]. Ostrava-Poruba: Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava [cit. 2016-10-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-06-10. 
  2. Geologický pavilon prof. F. Pošepného. Sbírky [online]. Ostrava-Poruba: Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava [cit. 2016-10-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-06-10. 
  3. Pracovní setkání s geology [online]. Valašské Meziříčí: Hvězdárna Valašské Meziříčí [cit. 2016-10-17]. Dostupné online. 
  4. Mineralogické setkání na VŠB-TU. Ostravské noviny [online]. 2016-10-14 [cit. 2016-10-17]. Dostupné online. 
  5. Geologický pavilon prof. F. Pošepného. Ostrava-Poruba: Hornicko - geologická fakulta, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava 10 s. Informační leták. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]