Geoglyf

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Geoglyf je malba nebo velký motiv vytvořený na zemském povrchu. Existují 2 typy geoglyfů podle způsobu vytvoření:

  • Pozitivní geoglyf je vytvořen naaranžováním přírodního materiálu jakým jsou například kameny, štěrk, kamenné fragmenty, hlína a další.
  • Negativní geoglyf je naopak vytvořen odstraněním přírodního materiálu v krajině tak, aby se odkryl odlišný podklad ležící vespod.

Nejznámějšími geoglyfy jsou negativní geoglyfy ležící na planině Nazca v jižním Peru, které vznikly odstraněním tmavšího vulkanického povrchu. Dalšími oblastmi jsou západní Austrálie, Velká pánev v USA, Skandinávie, Island a Laponsko.

Osobnosti a jejich teorie[editovat | editovat zdroj]

Tématem peruánských geoglyfů se zaobíral např. Erich von Däniken, Maria Reiche (1903–1998), Paul Kosok (1896–1959), nebo David Johnson. Z Čechů se danému tématu věnují např. prof. Jaroslav Klokočník, či Jiří Sonnek. Badatel Jiří Sonnek se domnívá, že:[1]

Geoglyfy označují pracovní plochy, kde se vyráběly dlouhé provazy, jež rybářům u moře sloužily k vázání balzových vorů. Ostatní obrazce lidí a zvířat považuje za "loga" firem, jež provazy zhotovovaly. Viděl jsem, jak se vyrábějí (pozn.: provazy) za pomoci kůlů v horách Nepálů.
— (Zdroj: Reference č. 1 – Macek, Tomáš)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MACEK, Tomáš. Rébus jménem Nazca: Češi popřeli Dänikena. In: Víkend Dnes, 2015–06–21.–22., 18-19 S.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]