Geoglyf

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Geoglyfy v odlesněném Amazonském pralese.

Geoglyf je malba nebo velký motiv vytvořený na zemském povrchu. Existují 2 typy geoglyfů podle způsobu vytvoření:

  • Pozitivní geoglyf je vytvořen naaranžováním přírodního materiálu jakým jsou například kameny, štěrk, kamenné fragmenty, hlína a další.
  • Negativní geoglyf je naopak vytvořen odstraněním přírodního materiálu v krajině tak, aby se odkryl odlišný podklad ležící vespod.

Nejznámějšími geoglyfy jsou negativní geoglyfy ležící na planině Nazca v jižním Peru, které vznikly odstraněním tmavšího vulkanického povrchu. V Amazonii je jich ale více a jsou starší.[1] Díky leteckému a satelitnímu průzkumu bylo na území nejzápadnějšího brazilského státu Acre na ploše 13 000 km² od počátku 21. století nalezeno na 450 geoglyfů.[2] Dalšími oblastmi jsou západní Austrálie, Velká pánev v USA, Skandinávie, Island a Laponsko.

Osobnosti a jejich teorie[editovat | editovat zdroj]

Tématem peruánských geoglyfů se zaobíral např. Erich von Däniken, Maria Reiche (1903–1998), Paul Kosok (1896–1959), nebo David Johnson. Z Čechů se danému tématu věnují např. prof. Jaroslav Klokočník, či Jiří Sonnek. Badatel Jiří Sonnek se domnívá, že:[3]

Geoglyfy označují pracovní plochy, kde se vyráběly dlouhé provazy, jež rybářům u moře sloužily k vázání balzových vorů. Ostatní obrazce lidí a zvířat považuje za "loga" firem, jež provazy zhotovovaly. Viděl jsem, jak se vyrábějí (pozn.: provazy) za pomoci kůlů v horách Nepálů.
— (Zdroj: Reference č. 1 – Macek, Tomáš)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.osel.cz/9242-v-amazonii-objevili-stovky-velk-ch-d-vn-ch-a-z-hadn-ch-geoglyf.html - V Amazonii objevili stovky velkých, dávných a záhadných geoglyfů
  2. PETRŽELKA, Alexandr. Starobylá města v Amazonii se vědě moc nehodí. novinky.cz [online]. 2018-03-06 [cit. 2018-03-07]. Dostupné online. 
  3. MACEK, Tomáš. Rébus jménem Nazca: Češi popřeli Dänikena. In: Víkend Dnes, 2015–06–21.–22., 18-19 S.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]