Geoglyf
Skočit na navigaci
Skočit na vyhledávání

Geoglyfy v odlesněném Amazonském pralese.
Geoglyf je malba nebo velký motiv vytvořený na zemském povrchu. Existují 2 typy geoglyfů podle způsobu vytvoření:
- Pozitivní geoglyf je vytvořen naaranžováním přírodního materiálu jakým jsou například kameny, štěrk, kamenné fragmenty, hlína a další.
- Negativní geoglyf je naopak vytvořen odstraněním přírodního materiálu v krajině tak, aby se odkryl odlišný podklad ležící vespod.
Nejznámějšími geoglyfy jsou negativní geoglyfy ležící na planině Nazca v jižním Peru, které vznikly odstraněním tmavšího vulkanického povrchu. V Amazonii je jich ale více a jsou starší.[1] Díky leteckému a satelitnímu průzkumu bylo na území nejzápadnějšího brazilského státu Acre na ploše 13 000 km² od počátku 21. století nalezeno na 450 geoglyfů.[2] Dalšími oblastmi jsou západní Austrálie, Velká pánev v USA, Skandinávie, Island a Laponsko.
Osobnosti a jejich teorie[editovat | editovat zdroj]
Tématem peruánských geoglyfů se zaobíral např. Erich von Däniken, Maria Reiche (1903–1998), Paul Kosok (1896–1959), nebo David Johnson.
Odkazy[editovat | editovat zdroj]
Reference[editovat | editovat zdroj]
- ↑ http://www.osel.cz/9242-v-amazonii-objevili-stovky-velk-ch-d-vn-ch-a-z-hadn-ch-geoglyf.html - V Amazonii objevili stovky velkých, dávných a záhadných geoglyfů
- ↑ PETRŽELKA, Alexandr. Starobylá města v Amazonii se vědě moc nehodí. novinky.cz [online]. 2018-03-06 [cit. 2018-03-07]. Dostupné online.
Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]
Obrázky, zvuky či videa k tématu geoglyf na Wikimedia Commons
- REICHE, Maria. Maria Reiche und die Bodenzeichnung von Nazca.
- Medailonek Marie Reiche na Archeologie-agentur.de