Geoglyf

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Geoglyfy v odlesněném Amazonském pralese.

Geoglyf je malba nebo velký motiv vytvořený na zemském povrchu. Existují dva typy geoglyfů podle způsobu vytvoření:

  • Pozitivní geoglyf je vytvořen naaranžováním přírodního materiálu jakým jsou například kameny, štěrk, kamenné fragmenty, hlína a další.
  • Negativní geoglyf je naopak vytvořen odstraněním přírodního materiálu v krajině tak, aby se odkryl odlišný podklad ležící vespod.

Nejznámějšími geoglyfy jsou negativní geoglyfy ležící na planině Nazca v jižním Peru, které vznikly odstraněním tmavšího vulkanického povrchu. V Amazonii je jich ale více a jsou starší.[1] Díky leteckému a satelitnímu průzkumu bylo na území nejzápadnějšího brazilského státu Acre na ploše 13 000 km² od počátku 21. století nalezeno na 450 geoglyfů.[2] Dalšími oblastmi jsou západní Austrálie, Velká pánev v USA, Skandinávie, Island a Laponsko.

Známé hypotézy[editovat | editovat zdroj]

Podle některých teorií by mohlo jít o ukazatele cesty či zdroje pitné vody. Jiní zase spekulují o jejich astronomickém významu (na několika geoglyfech zapadá slunce přesně ve směru jejich linií) nebo možnosti, že mohli býti prostředkem ke komunikaci s mimozemskými bytostmi.

Další hypotézou je ceremoniální účel gigantických symbolů. Tuto teorii z části potvrdil archeolog Aurelio Rodríguez Rodríguez.[zdroj?]

Aurelio přednáší na Peruánské pontifikální katolické univerzitě v Limě. Zde se mu, ale také podařilo nalézt záznamy o slavnostech, jež byly konány konkrétně na geoglyfu vyobrazujícího hada. Lidé se údajně při těchto oslavách společně chytili jednoho dlouhého provazu. Poté (držíc opačné konce lana) vyšli po linii geoglyfu. Takto, většinou v ozdobném šatu, pochodovali, dokud nebyl celý had dokonale obtažený. 

Osobnosti a jejich teorie[editovat | editovat zdroj]

Tématem peruánských geoglyfů se zaobíral např. Erich von Däniken, Maria Reicheová (1903–1998), Paul Kosok (1896–1959), nebo David Johnson.

Švýcarský spisovatel a záhadolog Erich von Däniken je silným zastáncem hypotézy o interakci našich předků s mimozemskými bytostmi, nebo jak je sám nazývá “antickými astronauty”. Autor napsal více než 45 knih pojednávajících o vlivu mimozemšťanů na historii lidstva. Podle Ericha existuje mnoho důkazů o neznámých bytostech, jež byly obyčejnými lidmi vnímáni a uctíváni jako bohové. Údajně měli velmi vyspělé přístroje, které z části darovali lidstvu pro jeho technologický posun. Na oplátku si (od našich předků) nechávali vystavět nejrůznější pozoruhodné stavby a podle spisovatele i geoglyfy

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.osel.cz/9242-v-amazonii-objevili-stovky-velk-ch-d-vn-ch-a-z-hadn-ch-geoglyf.html - V Amazonii objevili stovky velkých, dávných a záhadných geoglyfů
  2. PETRŽELKA, Alexandr. Starobylá města v Amazonii se vědě moc nehodí. Novinky.cz [online]. Borgis, 2018-03-06 [cit. 2018-03-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-03-07. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]