GEDCOM

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

GEDCOM (zkratka z anglického GEnealogical Data COMmunication) je specifikace pro výměnu genealogických dat mezi různými genealogickými programy. GEDCOM byl vyvinut pro potřeby genealogických výzkumů Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů (mormonů). Soubory GEDCOM jsou čistě textové a obsahují genealogické informace o individuálních osobách a data, které spojují tyto záznamy k sobě. Tento formát podporuje většina programů, které se zabývají genealogií, ať už do něj exportují nebo z něho importují. GEDCOM TestBook Project hodnotí, jak dobře genealogické programy podporují standard GEDCOM 5.5. Existuje mnoho pomocných programů, pro konverzi souborů GEDCOM do HTML stránek.

Struktura souboru GEDCOM[editovat | editovat zdroj]

Soubor GEDCOM spočívá ze záhlaví (header), sekce záznamů (records), a sekce následníků (trailer). Záznamy (records) reprezentují individuální osoby (INDI record), rodiny (FAM record), zdroje informací (SOUR record), a další rozmanité záznamy, včetně poznámek. Všechny řádky souboru GEDCOM začínají číslem úrovně. Všechny záznamy nejvyšší úrovně (HEAD, TRLR, SUBN, a každý INDI, FAM, OBJE, NOTE, REPO, SOUR, a SUBM) začínají řádkou úrovně 0. Všechny další čísla úrovní jsou celá kladná čísla (integer). Ačkoli je teoreticky možné psát soubor GEDCOM ručně, formát byl navržen pro požití programy a proto psaní není „user-friendly“. Pro ověření správnosti zápisu ve formátu GEDCOM může být použit validátor na adrese GEDCOM validator i když je napsán jenom jako součást projektu PhpGedView.

Verze[editovat | editovat zdroj]

Aktuální verze specifikace GEDCOM je 5.5, byla vydána 12. ledna, 1996. Návrh specifikace GEDCOM 5.5.1 byl vydán v roce 1999, představuje devět nových tagů, (WWW, EMAIL a FACT, a přidává UTF-8 jako schválené kódování. Tento návrh nebyl formálně uznán, ale jeho možnosti jsou částečně uplatněny množstvím genealogických programů. 6. prosince 2002 byla uvolněna beta verze specifikace GEDCOM 6.0 pro programátory k seznámení a k implementaci do programů. GEDCOM 6.0 má být první verzí pro uchování dat v XML formátu a má podporovat zapisování znaků textu v kódu Unicode, který umožňuje například zápis východoasijských jmen originálními znaky, bez nejednoznačností, což by mohlo být využitelné pro celosvětový genealogický výzkum.

Programová omezení[editovat | editovat zdroj]

Struktura souboru velmi dobře zachází se základními informacemi o vztazích. I když někteří genealogové můžou cítit, že držet sled záznamů a událostí je stejně důležité jako udržet záznamy o vztazích. GEDCOM ukládá tyto detaily do individuálních nebo rodinných záznamů. To zapříčiňuje obtížnější organizování dat a přidávání dalších detailů. Jiným problémem je, že není jednoznačné ke kterému záznamu patří „událost“. Například, záznam pro detaily osvojování potomků mohou být u záznamů potomků, adoptivních rodičů nebo rodných rodičů a nebo u záznamů rodiny, ze které dítě pochází. Dále je dobré si povšimnout, že specifikace GEDCOM se neuplatňují některé současné formální standardy, protože je stále vyvíjen a kontrolován výhradně Církví Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Je možné, že to je příčina řídkého uvolňování nových verzí a pomalého vývoje standardu GEDCOM. Návrh poslední verze formátu byl uvolněn v roce 2002, ale další vývoj, jak se zdá stagnuje.

Výsledkem omezení standardu GEDCOM je, že některé programy zabývající se genealogií, používají vlastní rozšíření formátu, které nejsou vždy přenositelné do jiných genealogických programů.

Příklad[editovat | editovat zdroj]

Následuje výpis jednoduchého souboru GEDCOM. První sloupec indikuje stejnou úroveň.

Hlavička (HEAD) obsahuje zdrojový program a verzi (Reunion, V8.0), verzi standardu GEDCOM (5.5), a kódování znaků (MACINTOSH).

Individuální záznam(INDI) definuje Adama (ID 1-@I1@), Evu (ID 2), a Kaina (ID 3).

Záznam rodiny (FAM) dává do vztahu manžela (HUSB), ženu (WIFE), a dítě (CHIL) podle jejich ID (identifikačního záznamu).

sample.ged
0 HEAD 
1 SOUR Reunion
2 VERS V8.0
2 CORP Leister Productions
1 DEST Reunion
1 DATE 11 FEB 2006
1 FILE test
1 GEDC 
2 VERS 5.5
1 CHAR MACINTOSH
0 @I1@ INDI
1 NAME Bob /Cox/
1 SEX M
1 FAMS @F1@
1 CHAN 
2 DATE 11 FEB 2006
0 @I2@ INDI
1 NAME Joann /Para/
1 SEX F
1 FAMS @F1@
1 CHAN 
2 DATE 11 FEB 2006
0 @I3@ INDI
1 NAME Bobby Jo /Cox/
1 SEX M
1 FAMC @F1@
1 CHAN 
2 DATE 11 FEB 2006
0 @F1@ FAM
1 HUSB @I1@
1 WIFE @I2@
1 MARR 
1 CHIL @I3@
0 TRLR

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Některé genealogické programy[editovat | editovat zdroj]