GEDCOM

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

GEDCOM (zkratka z anglického GEnealogical Data COMmunication) je souborový formát pro výměnu genealogických dat mezi genealogickými programy vyvinutý Církví Ježíše Krista Svatých posledních dnů (známější jako „mormoni“). Soubory GEDCOM jsou čistě textové a obsahují genealogické informace o individuálních osobách a data, které spojují tyto záznamy k sobě. Tento formát podporuje většina programů, které se zabývají genealogií, ať už do něj exportují nebo z něho importují. GEDCOM TestBook Project hodnotí, jak dobře genealogické programy podporují standard GEDCOM 5.5. Existuje mnoho pomocných programů, například pro konverzi souborů GEDCOM do HTML stránek.

Struktura souboru GEDCOM[editovat | editovat zdroj]

Soubor GEDCOM sestává ze záhlaví (header), sekce záznamů (records), a koncového záznamu (trailer). Záznamy reprezentují individuální osoby (INDI), rodiny (FAM), zdroje informací (SOUR), a další rozmanité informace, včetně poznámek. Záznamy se skládají z řádků. Každý řádek začíná číslem úrovně. Záznamy nejvyšší úrovně (HEAD, TRLR, SUBN, a každý INDI, FAM, OBJE, NOTE, REPO, SOUR, a SUBM) začínají řádkem s číslem úrovně 0.

Soubor GEDCOM lze vytvářet a upravovat ručně pomocí textového editoru, formát však byl navržen pro zpracování programy, a proto psaní není „user-friendly“. Pro ověření správnosti zápisu ve formátu GEDCOM může být použit GEDCOM validator, i když je napsán jenom jako součást projektu PhpGedView.

Verze[editovat | editovat zdroj]

Aktuální verze specifikace GEDCOM 5.5 byla vydána 12. ledna 1996. Návrh specifikace GEDCOM 5.5.1 vydaný v roce 1999, představuje devět nových tagů, (mj. WWW, EMAIL a FACT), a přidává UTF-8 jako schválené kódování. Přestože tento návrh nebyl formálně uznán, některá jeho rozšíření se v mnoha genealogických programech používají. 6. prosince 2002 byla uvolněna beta verze specifikace GEDCOM 6.0 pro programátory k seznámení a k implementaci do programů. GEDCOM 6.0 má být první verzí pro uchování dat v XML formátu a má podporovat zapisování znaků textu v kódu Unicode, který umožňuje například zápis východoasijských jmen originálními znaky, bez nejednoznačností, což by mohlo být využitelné pro celosvětový genealogický výzkum.

Programová omezení[editovat | editovat zdroj]

Struktura souboru velmi dobře zachází se základními informacemi o vztazích. I když někteří genealogové můžou cítit, že držet sled záznamů a událostí je stejně důležité jako udržet záznamy o vztazích, GEDCOM ukládá tyto detaily do individuálních nebo rodinných záznamů. To zapříčiňuje obtížnější organizování dat a přidávání dalších detailů. Jiným problémem je, že není jednoznačné ke kterému záznamu patří „událost“. Například záznam pro detaily osvojování potomků mohou být u záznamů potomků, adoptivních rodičů nebo rodných rodičů a nebo u záznamů rodiny, ze které dítě pochází. Je dobré si povšimnout, že na specifikace GEDCOM se neuplatňují některé současné formální standardy, protože je stále vyvíjen a kontrolován výhradně Církví Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Je možné, že to je příčina řídkého uvolňování nových verzí a pomalého vývoje standardu GEDCOM. Návrh poslední verze formátu byl uvolněn v roce 2002, ale další vývoj, jak se zdá, stagnuje.

Výsledkem omezení standardu GEDCOM je, že některé programy zabývající se genealogií, používají vlastní rozšíření formátu, které nejsou vždy přenositelná do jiných genealogických programů.

Příklad[editovat | editovat zdroj]

sample.ged
0 HEAD
1 SOUR Reunion
2 VERS V8.0
2 CORP Leister Productions
1 DEST Reunion
1 DATE 11 FEB 2006
1 FILE test
1 GEDC
2 VERS 5.5
1 CHAR MACINTOSH
0 @I1@ INDI
1 NAME Bob /Cox/
1 SEX M
1 FAMS @F1@
1 CHAN
2 DATE 11 FEB 2006
0 @I2@ INDI
1 NAME Joann /Para/
1 SEX F
1 FAMS @F1@
1 CHAN
2 DATE 11 FEB 2006
0 @I3@ INDI
1 NAME Bobby Jo /Cox/
1 SEX M
1 FAMC @F1@
1 CHAN
2 DATE 11 FEB 2006
0 @F1@ FAM
1 HUSB @I1@
1 WIFE @I2@
1 MARR
1 CHIL @I3@
0 TRLR

Následuje výpis jednoduchého souboru GEDCOM.

Hlavička (začínající řádkem HEAD) obsahuje zdrojový program a verzi (Reunion, V8.0), verzi standardu GEDCOM (5.5) a kódování znaků (MACINTOSH).

Individuální záznamy (začínající řádkem INDI) definují osoby Bob Cox (ID 1, resp. @I1@), Joan Para (ID 2) a Bobby Jo Cox (ID 3).

Záznam rodiny (FAM) dává do vztahu manžela (HUSB), manželku (WIFE), a děti (CHIL) podle jejich ID (identifikačního záznamu).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Některé genealogické programy[editovat | editovat zdroj]