Přeskočit na obsah

Géaté

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o germánském kmeni. O thráckém kmeni pojednává článek Getové.
Švédsko ve 12. století před připojením Finska během 13. století.
     Géaté
     Sveové
     Gotland

Géaté (anglosasky gēatas, staroseversky gautar, švédsky götar, někdy také Gótové[1]) byli severogermánský kmen obývající Götaland („země Geatů“) v dnešním Švédsku během středověku. Spolu s kmeny Švédů (Sveů) a Gutů jsou jedni z předchůdců moderních Švédů. Jméno Géaté je také obsaženo v názvech švédských provincií Västergötland a Östergötland – západní a východní země Géatů a v mnoha dalších toponymech.

Nejstarší známá dochovaná zmínka o Géatech pochází od Ptolemaie (2. století n. l.), který je označuje jako Goutai. V 6. století Jordanes píše o Gautigótech a Ostrogótech (Ostrogóti ze Scandzi) a přirovnává je k Géatům; Prokopios z Kaisareie odkazuje na název Gautoi. Severské ságy je znají pod názvem Gautar; Beowulf a Widsith jako Gēatas.[2]

  1. E.g. Microsoft Encarta (on Swedish history), translations from Old Norse Archivováno 28. 10. 2005 na Wayback Machine., Anglo-Saxon or Latin Archivováno 8. 11. 2014 na Wayback Machine. and the Primary Chronicle and modern scholarly works on Germanic tribes.
  2. Michael Alexander's 1995 (Penguin Classics) edition of Beowulf mentions a variant: Gēotas

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]