Furkotská dolina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Furkotská dolina

Nadřazená jednotkaVysoké Tatry
Sousední
jednotky
Važecká dolina, Hlinská dolina, Mlynická dolina

SvětadílEvropa
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
PovodíFurkotský potok
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Furkotská dolina je údolí nacházející se na jižní, slovenské straně Vysokých Tater. Nachází se v katastrálním území Štrbské Pleso města Vysoké Tatry v okrese Poprad v Prešovském kraji. Údolí dostalo název dle slovenské teorie Ivana Bohuše po frkajícím potoku.[1] anebo dle německé teorie Antona Marce kvůli sedlu (latinsko-německy furka), kterým byl Sedielkový priechod nad bývalou hornickou osadou Za Handel.[2]

Hranice údolí[editovat | editovat zdroj]

Je otevřené směrem na jih. Na východě ho od Mlynické doliny odděluje Soliskový hřeben, který vychází z Furkotského štítu a na západě ho od Važecké doliny odděluje Kozí chrbát zakončený Sedielkovou kopou, který vychází z Ostré. Na severu ji hřeben mezi Furkotským štítem a Ostrou odděluje od Nefcerské doliny.

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

Údolím protéká jí Furkotský potok a je v něm situováno několik ledovcových jezer:

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Údolím prochází žlutá turistická značka žlutá turistická značka z Rázcestia pod Furkotou na Bystrou lávku, která pokračuje do Mlynické doliny. V dolní části se na ni napojují červená turistická značka východní část Tatranské magistrály a modrá turistická značka modrá turistická značka ze Štrbského Plesa.

Chráněné území[editovat | editovat zdroj]

Celé údolí severně od silnice 2. třídy II/537 tvoří stejnojmennou národní přírodní rezervaci. Jižně od této silnice se na území ochranného pásma národního parku a na rozhraní s Mlynickou dolinou nachází přírodní rezervace Blatá.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Furkotská dolina na slovenské Wikipedii.

  1. BOHUŠ, Ivan. Od A po Z o názvoch Vysokých Tatier. Tatranská Lomnica: Štátne lesy TANAPu, 1996. ISBN 80-967522-7-8. (slovensky) 
  2. Anton Marec: Po stopách tatranských názvov - recenze

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]