fsck

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

fsck (zkratka z anglického File System ChecK) je příkaz řešící kontrolu souborového systému a jeho základní opravy v unixových operačních systémech, jako je třeba Linux nebo OS X

Použití[editovat | editovat zdroj]

Obecně platí, že fsck je spuštěn automaticky při startu operačního systému během bootsekvence, nebo ho můžeme spustit automaticky promocí příkazové řádky. Příkaz pracuje přímo na datových strukturách uložených na disku, které jsou však odlišné podle souborového systému. FSCK příkaz je však vždy jiný protože ho každý vývojář přizpůsobí podle konkrétního systému. Přesné chování implementací různých příkazů fsck se liší, ale ve výsledku poskytují stejný výsledek pro koncového uživatele.

Většina fsck utilit nabízí možnosti jak opravit poškozený souborový systém. Uživatel musí pouze spustit příkaz ale nemusí však do ničeho zasahovat, protože příkaz funguje automaticky, takže nemusí vědět konkrétně o jaký problém se jedná. Částečně obnovené soubory, které nemohou být zrekonstruovány se nacházejí v adresáři „ lost+found“ který je umístěn v kořenovém adresáři systému.

Správce systému může příkaz spustit manuálně, pokud se domnívá, že je v souborovém systému chyba. Pokud je systém nabootvaný je v módu read/write a pokud bychom spustili příkaz v nabotovaném systému, mohl by způsobit škody a proto ho pouštíme pokud ještě není systém nabotovaný, nebo v nějakém speciálním režimu pro správu, kde je pouze mod read-only. Tím se vyhneme potenciálním chybám, které by mohl fsck zapříčinit.

Například moderní a rychlejší souborové systému typu ZFS nemají FSCK, místo toho používají nástroj „scrub“ který odhaluje a opravuje chyby rovnou za chodu systému. FSCK kontroluje metadata, jakou jsou žurnálovací logy, ale nekontroluje data samotná. Naopak scrub kontroluje data, logy i datové struktury. Díky tomu jsem schopni například za chodu vyměnit celý disk.

Ekvivalentnímí programy na platformách firmy Microsoft jsou CHKDSK nebo SCANDISK

Příklad[editovat | editovat zdroj]

$ fsck -pcfv /dev/sdb1

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku fsck na anglické Wikipedii.