sudo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
sudo
Logo
VývojářTodd C. Miller
Aktuální verze1.9.15p5 (30. prosince 2023)
Operační systémUN*X
Vyvíjeno vC
Typ softwarubezpečnostní software, command-line tool a svobodný a otevřený software
Licencelicence ISC
Webwww.sudo.ws
Některá data mohou pocházet z datové položky.

sudo (substitute user do) je příkaz užívaný v unixových systémech. Slouží k vykonání operace s oprávněními jiného uživatele, jímž je obvykle root. Uživatelé oprávnění používat příkaz sudo jsou obvykle při autorizaci dotazováni na svoje vlastní heslo, lze však nastavit, aby byli dotazování na heslo uživatele, jehož oprávnění budou používat, nebo aby nemuseli zadávat heslo vůbec. Po zadání hesla je dále zkontrolováno, zda jsou uvedeni v souboru /etc/sudoers (v tomto souboru je seznam uživatelů, kteří mohou sudo používat).

Nástroje a podobné programy[editovat | editovat zdroj]

visudo je nástroj příkazového řádku, který umožňuje editaci souboru /etc/sudoers v bezpečném režimu. Tento nástroj otevře /etc/sudoers s rozhraním editoru vi (může být změněn díky shellové proměnné EDITOR na jiný editační program), zamezí více současných editací jednoho souboru díky zámku a dále provádí kontroly chyb.

Příkaz sudo využívá rozhraní příkazového řádku, ale existuje několik nadstaveb pro grafické rozhraní. Za zmínku stojí především kdesu pro prostředí KDEgksudo pro prostředí GNOME. Dále existují uživatelská rozhraní, která nejsou přímo postavena na sudo, ale poskytují podobné dočasné zvýšení úrovně oprávnění pro administrativní účely, jako například Řízení uživatelských účtů v systémech Windows NTautorizace služeb v Mac OS X.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]