Cron

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Cron je softwarový démon, který v operačních systémech automatizovaně spouští v určitý čas nějaký příkaz resp. proces (skript, program apod.). Jedná se vlastně o specializovaný systémový proces, který v operačním systému slouží jakožto plánovač úloh, jenž umožňuje opakované spouštění periodicky se opakujících procesů (např. noční běhy dávkových úloh při hromadném zpracování dat) apod.

Crontab[editovat | editovat zdroj]

Příkazy a časy, ve kterých má Cron tyto příkazy provést, jsou definovány v souboru crontab resp. crontab.txt (celosystémová definice je zpravidla umístěna v adresáři /etc/crontab resp. \cronw\crontab.txt). Ke zjednodušení práce s definicí může existovat nástroj crontab.

Formát souboru[editovat | editovat zdroj]

Soubor crontab obsahuje na každé řádce jednu definici úlohy; každá řádka obsahuje několik položek oddělených mezerami nebo tabulátory. První část řádky definuje časy spouštění, zbytek řádky je pak příkaz, který se má spustit.

Například následující definice zajistí spuštění programu /usr/bin/updatestats každý den jednu minutu po půlnoci:

1 0 * * *  /usr/bin/updatestats

Tato definice zajisti spustění scriptu c:\scripts\active\weathermap.cmd každých 5 minut:

*/5 * * * * C:\scripts\active\weathermap.cmd

Pět polí na začátku definuje čas:

  1. Minuta (0–59)
  2. Hodina (0–23)
  3. Den v měsíci (1–31)
  4. Měsíc (1–12)
  5. Den v týdnu (0 = neděle, 1 = pondělí, …, 6 = sobota)

Každé pole může obsahovat hvězdičku, což znamená, že se na danou hodnotu nebere ohled, resp. že se příkaz provádí vždy (např. hvězdička v položce hodina znamená, že se příkaz provádí každou hodinu). Jinak může obsahovat konkrétní číslo (7), seznam oddělený čárkou (15,30,45), rozsah oddělený pomlčkou (1-5), některé implementace Cronu umožňují složitější syntaxe (např. lomítko označující násobky, např. */5 může znamenat „každých pět minut“).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]