Fridrich z Rothenburgu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Fridrich z Rothenburgu
švábský vévoda
Portrét
Narození1144/1145?
Úmrtí19. srpna 1167
Řím
PohřbenKlášter Ebrach
ManželkaGertruda Bavorská
DynastieŠtaufové
OtecKonrád III.
MatkaGertruda ze Sulzbachu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fridrich z Rothenburgu (německy Friedrich von Rothenburg, 1144/1145?19. srpna 1167 Řím) byl švábský vévoda, bratranec a spojenec císaře Fridricha Barbarossy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako mladší syn římského krále Konráda III. a Gertrudy, dcery hraběte ze Sulzbachu. Královna krátce poté zemřela, starší syn ji následoval do hrobu roku 1150 a o dva roky později zemřel v důsledku choroby i král Konrád. Král na smrtelné posteli určil svým nástupcem na říšském stolci svého synovce Fridricha Barbarossu a chlapec obdržel vévodství švábské.

V září 1157 byl mladý Fridrich na dvorském sněmu ve Würzburgu pasován na přání své tety byzantské císařovny na rytíře. Na počátku šedesátých let společně s Ludvíkem Durynským, českými knížaty a dalšími poskytl císaři vojenskou podporu pro boj s hornoitalskými městy. V letech 1164–1166 byl účastníkem tzv. tübingenského sporu, který císař rozsoudil ve Fridrichův neprospěch. K otevřenému sporu mezi Fridrichem a císařem nedošlo, mladý muž se roku 1166 oženil s Gertrudou, dcerou bavorského vévody Jindřicha Lva a téhož roku se zúčastnil císařova italského tažení.

Zemřel společně s dalšími během epidemie malárie v srpnu 1167 u hradeb města Říma. Jeho ostatky byly přepraveny do říše a uloženy k poslednímu odpočinku po matčině boku v cisterciáckém klášteře Ebrach. Vdova Gertruda se provdala za dánského prince Knuta a uprázdněné vévodství švábské císař předal do rukou svého syna Fridricha.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Fridrich III.
Znak z doby nástupu Švábský vévoda
Fridrich IV.
11521167
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Fridrich V.