František Xaver Pokorný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
František Xaver Pokorný
František Xaver Pokorný.jpg
Základní informace
Narození20. prosince 1729
Městec Králové
České královstvíČeské království České království
Úmrtí2. července 1794 (ve věku 64 let)
Řezno
BavorskoBavorsko Bavorsko
Žánryklasická hudba
Povoláníhudební skladatel a houslista
Nástrojehousle
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Xaver Pokorný (20. prosinec 1729 Městec Králové[1][2]2. červenec 1794 Řezno) byl český houslista a hudební skladatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

V mládí opustil rodné město a odešel do Řezna, kde se učil hře na housle u kapelníka Josepha Riepela. Poté z Řezna odešel do Wallersteinu hrát do oettingensko-walersteinské zámecké kapely. Zde působil asi od roku 1750 v kapele hraběte Filipa Karla z Oettingen-Wallersteinu. Od roku 1753 byl na studijním pobytu v Mannheimu, kde jeho učiteli byli František Xaver Richter a Ignaz Holzbauer. mimo jiné se zde seznámil s dílem Jana Václava Stamice. Vrátil se do Wallersteinu. Několikrát se bezúspěšně ucházel o místo ředitele kůru. Po zbytek svého života (24 let) působil v kapele knížecího rodu Thurn-Taxisů v bavorském Řezně.

Dcera Beata byla virtuózkou na lesní roh. Je zaznamenáno její úspěšné vystoupení v Paříži, kde hrála koncert českého skladatele Jana Václava Sticha.

Syn Josef František byl rovněž členem Thurn-Taxisovy kapely až do jejího rozpuštění. Komponoval klavírní koncerty, sonáty a drobné komorní skladby.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Je mu připisováno až na 150 symfonií z čehož je více než u padesáti jeho autorství zpochybňováno, jelikož po jeho smrti bylo intendantem žezenské kapely T. von Schachtem z jeho skladeb jméno Pokorný vymazáváno a nahrazováno jmény jiných autorů (viz symfonie D dur Marie Terezie z Ahlefeldtu). Dále je mu připisováno mnoho skladeb pro dechové nástroje a také desítky sólových koncertů, z toho 45 koncertů pro cembalo a 3 koncerty pro 2 lesní rohy. Z historického hlediska jsou nejvýznamnější dva klarinetové koncerty z roku 1785. Jsou psány pro klarinety v ladění Es a B což z nich činí nejstarší známé koncerty pro toto ladění.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. Matrika narozených obce Městec Králové uvádí datum narození 22.12.1728

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]