Frans Gunnar Bengtsson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Frans Gunnar Bengtsson
Frans G. Bengtsson.jpg
Narození 4. října 1894
Skåne
Úmrtí 19. prosince 1954 (ve věku 60 let)
Västergötland
Povolání překladatel, básník, šachista, esejista, spisovatel a životopisec
Alma mater Lundská univerzita
Žánr epická poezie
Ocenění Velká cena Devíti (1945)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Frans Gunnar Bengtsson ( 4. října 1894, Tåssjö- 19. prosince 1954, Ribbingsfors Manor) byl švédský romanopisec, esejista, básník a autor mnoha životopisů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Tåssjö, které leží poblíž Ängelholmu v provincii Skåne, a zemřel v Ribbingsfors Manor v severní části provincie Västergötland. V roce 1912 započal studium na Lundské univerzitě, kde v roce 1930 získal licenciát z filosofie. V roce 1939 se oženil s Gerdou Finemanovou.

Jeho nejznámějším dílem je pravděpodobně dvoudílná vikinská sága Röde Orm, v Česku známa jako Rudý Orm, nebo Zrzavý Orm.

Dále se téměř ve stovce svých esejí zabýval především historickými tématy. Kromě těchto ale napsal i jednu esej pojednávající o lidských rasách, Bengtsson byl totiž nadšeným příznivcem Francouze Arthura de Gobineaua, který byl známý svým konceptem o nadřazenosti tzv. árijské rasy člověka.

Bengtsson byl také známý tím, že mu imponovali "muži činu", jako například François Villon, Oliver Cromwell, švédský král Karel XII. a Napoleon, nebo také generálové Robert E. Lee a Thomas "Stonewall" Jackson z americké občanské války severu proti jihu. Jednou měl údajně Bengtsson říci: "Jana z Arku, Karel XII. a Garibaldi jsou lidé, které bych rád poznal - neboť pravda jim byla vždy milejší než úklady."

Reference[editovat | editovat zdroj]