Přeskočit na obsah

Frans Gunnar Bengtsson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Frans Gunnar Bengtsson
Narození4. října 1894
Tåssjöská farnost
Úmrtí19. prosince 1954 (ve věku 60 let) nebo 13. prosince 1954 (ve věku 60 let)
Ribbingsfors
Místo pohřbeníLyrestadský kostel
Povolánípřekladatel, básník, šachista, esejista, spisovatel a životopisec
Alma materLundská univerzita
Žánrepická poezie
OceněníVelká cena Devíti (1945)
PříbuzníBengt Bengtsson (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Frans Gunnar Bengtsson ( 4. října 1894, Tåssjö – 19. prosince 1954, Ribbingsfors Manor) byl švédský romanopisec, esejista, básník a autor mnoha životopisů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Tåssjö, které leží poblíž Ängelholmu v provincii Skåne, a zemřel v Ribbingsfors Manor v severní části provincie Västergötland. V roce 1912 započal studium na Lundské univerzitě, kde v roce 1930 získal licenciát z filosofie. V roce 1939 se oženil s Gerdou Finemanovou.

Jeho nejznámějším dílem je pravděpodobně dvoudílná vikinská sága Röde Orm, v Česku známa jako Rudý Orm, nebo Zrzavý Orm.

Dále se téměř ve stovce svých esejí zabýval především historickými tématy. Kromě těchto ale napsal i jednu esej pojednávající o lidských rasách, Bengtsson byl totiž nadšeným příznivcem Francouze Arthura de Gobineaua, který byl známý svým konceptem o nadřazenosti tzv. árijské rasy člověka.

Bengtsson byl také známý tím, že mu imponovali "muži činu", jako například François Villon, Oliver Cromwell, švédský král Karel XII. a Napoleon, nebo také generálové Robert E. Lee a Thomas "Stonewall" Jackson z americké občanské války severu proti jihu. Jednou měl údajně Bengtsson říci: "Jana z Arku, Karel XII. a Garibaldi jsou lidé, které bych rád poznal - neboť pravda jim byla vždy milejší než úklady."

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]