Franco Malerba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Franco Egidio Malerba
Franco Malerba.jpg
Astronaut ASI
Státní příslušnostItálie
Datum narození10. října 1946 (75 let)
Místo narozeníGenova, Itálie
Čas ve vesmíru7d 23h 15m
Kosmonaut od1989
MiseSTS-46
Znaky misíSts-46-patch.png
Kosmonaut do1992
Pozdější zaměstnáníposlanec EP
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Franco Egidio Malerba (* 10. října 1946 Genova (česky Janov), Itálie) je první italský astronaut, 278. člověk ve vesmíru, který se zúčastnil sedmidenního letu amerického raketoplánu v roce 1992.

Život[editovat | editovat zdroj]

Je absolventem janovské univerzity Universita di Genova, kde v roce 1970 získal titul inženýra strojaře a o 4 roky později v oboru fyziky titul PhD. Stal se v Itálii členem Národního výboru pro vědu, pak byl zaměstnán u NATO v italské La Spezia. Po zdárném ukončení studia byl přes rok výzkumným pracovníkem v USA a Francii, od roku 1977 byl získán pro Italskou kosmickou agenturu (ASI), kde pracoval jako vědecký pracovník. O 14 let později zde absolvoval výcvik astronautů a v roce 1992 letěl na oběžnou dráhu Země.

Let do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Dvanáctého letu (registrován v COSPAR 1992-049A) raketoplánu Atlantis se zúčastnila tato posádka: Loren Shriver, Andrew Allen, Jeffrey Hoffman, Marsha Ivinsová, Franklin Chang-Diaz z Kostariky, Claude Nicollier ze Švýcarska a Ital PhD. Franco Malerba. Právě Malerba měl na starost italskou družici TSS-1, která měla být vypuštěna na 20 km dlouhém lanku. Experiment se nezdařil a družici přivezli v nákladním prostoru zpět. Posádka vypustila na oběžnou dráhu ještě jednu, mohutnou evropskou družici Eureca. Mise, která začala i skončila na Floridě, mysu Canaveral, byla označena i přes problém s TSS jako úspěšná.

Ocenění a uznání[editovat | editovat zdroj]

Po Francu Malerbovi je pojmenována planetka (9897) Malerba, kterou objevili astronomové M. Tombelli a U. Munari v roce 1996.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JPL Small-Body Database Browser: 9897 Malerba (1996 CX7) [online]. Jet Propulsion Laboratory NASA [cit. 2008-12-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]