Francis Darwin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Francis Darwin
Darwin,Francis.jpg
Narození16. srpna 1848
Down House
Úmrtí19. září 1925 (ve věku 77 let)
Cambridge
Místo pohřbeníCambridgeshire
Alma materTrinity College
St George’s, University of London (SGUL)
Povoláníbotanik
ZaměstnavatelUniverzita v Cambridgi
OceněníFellow of the Linnean Society of London (1875)
čestný doktor Univerzity v Cambridgi (1909)
Darwinova medaile (1912)
člen Královské společnosti
Knight Bachelor
ChoťAmy Richenda Ruck (od 1874)[1][2]
Ellen Darwin (od 1883)[1][2]
Florence Henrietta Darwin (od 1913)[1][2]
DětiBernard Darwin[1]
Frances Cornford[1]
RodičeCharles Darwin[1] a Emma Darwin[1]
PříbuzníHenrietta Darwin[1], Anne Darwin[1], Horace Darwin[1], George Darwin[1], Leonard Darwin[1], Charles Waring Darwin[1], William Erasmus Darwin[1], Elizabeth Darwin[1] a Mary Eleanor Darwin[1] (sourozenci)
Ursula Mommens[1] a Robin Darwin[3][1] (vnoučata)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sir Francis Darwin, FRS (16. října 184819. září 1925), byl synem britského přírodovědce a vědce Charlese Darwina a následovník otce v botanice.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Francis Darwin se narodil roku 1848 v Down House, Downe, Kent. Byl třetím synem a sedmým dítětem Charlese Darwina a jeho manželky Emmy.

Darwin studoval na Trinity College, Cambridge nejprve matematiku, poté přešel na přírodní vědy a promoval v roce 1870. Pak šel studovat medicínu na Lékařské škole svatého Jiřího v Londýně a roku 1875 dosáhl bakalářského titulu, ale medicínu nepraktikoval.

Darwin byl třikrát ženatý a dvakrát vdovcem. Jeho první manželkou byla Amy Ruck. Svatba proběhla v roce 1874, Amy však roku 1876 zemřela čtyři dny po narození jejich syna Bernarda, který se později stal spisovatelem knih o golfu. V září 1883 se oženil s Ellen Crofts a spolu měli dceru Frances Crofts Darwin, básnířku, jež si vzala básníka Francise Cornforda a stala se známou pod manželovým příjmením. Ellen zemřela v roce 1903. Třetí manželkou se stala Florence Henrietta Fisher, s níž měl Francis svatbu tentýž rok, kdy byl pasován na rytíře. Florence byla dcerou Herberta Williama Fishera a vdovou po Fredericu Williamu Maitlandovi. Její sestra Adeline Fisher byla první manželkou Darwinova bratrance, kdysi eliminovaného Ralpha Vaughana Williamse.

Francis Darwin pracoval se svým otcem na fototropismu a spolupracovali na knize Síla pohybu v rostlinách z roku 1880. Jejich experimenty ukázaly, že děložní lístek mladého travního semena řídí jeho růst za světlem porovnáváním reakcí semen s pokrytou a nepokrytou koleoptií. Tyto pozorování později vedly k objevení auxinů.

Darwin byl 8. června 1882 zvolen následovníkem Královské společnosti. V tom samém roce zemřel jeho otec. Francis editoval publikaci Autobiografie Charlese Darwina a produkoval knihy z dopisů z korespondence svého otce, jako Život a dopisy Charlese Darwina (1887) a Více dopisů Charlese Darwina. Dále editoval Vnímání Původu druhů Thomase Huxleyho.

Francis Darwin byl pohřben v kapli Ascension-Parish-Burial-Ground v Cambridge.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Francis Darwin na anglické Wikipedii.

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r Kindred Britain.
  2. a b c Dostupné online. [cit. 2020-08-07]
  3. Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]