Přeskočit na obsah

Framta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Framta
král (rex)
Portrét
Území Galicie, které v roce 456-457 vládl a vedl spor o trůn Framta s Maldrasem
Doba vlády456457
Narození?
Úmrtí457
NástupceRechimund
Maldras
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Framta také Framtan či Framtane (latinsky Framtanus, galicijsky Frantán) (? - 457) byl jedním ze svébských králů v Galicii.

Po smrti svébského krále Rechiariuse v roce 456 nastal mezi Svéby boj o trůn. O trůn se ucházeli vůdci Maldras[1] a Framta. Část kmene se přiklonila k Maldrasovi, druhá část k Framtovi. Kmen se dvěma vládci byl kvůli vnitřním sporům nejednotný a nestabilní a stále častěji ohrožován zvenčí jak Vizigóty, tak galicijským králem Aioulfem.[2] Framta a Maldras, stejně i jejich následovníci, jednali nezávisle na sobě. Zatímco Framta vládl, Maldras vedl svůj lid do Lusitanie, aby ji vydrancoval.[3] Framta zemřel několik měsíců po dosazení na trůn. Badatelé nejsou zcela jednotní v názoru, zda se Svébové sjednotili a dále vládl Maldras[3] či Framtovi přívrženci přešli pod vedení vůdce Rechimunda, který králem nebyl.[3] Národ Svébů skutečně sjednotil až král Remismund. Isidor ze Sevilly píše, že Remismund byl syn Maldrase, ale k této skutečnosti existují určité pochybnosti[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. THOMPSON, E. A. Romans and Barbarians: The Decline of the Western Empire. [s.l.]: University of Wisconsin Press; New edition edition, 2002. 352 s. Dostupné online. ISBN 978-0299087043. S. 166. (anglicky) 
  2. THOMPSON, E. A. Romans and Barbarians: The Decline of the Western Empire str.169 (anglicky)
  3. a b c THOMPSON, E. A. Romans and Barbarians: The Decline of the Western Empire str.167 (anglicky)
  4. THOMPSON, E. A. Romans and Barbarians: The Decline of the Western Empire str. 218-219 (anglicky)