Flatiron Building

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Flatiron Building
Edificio Fuller (Flatiron) en 2010 desde el Empire State crop boxin.jpg
Účel stavby
Základní informace
Slohnovorenesance
ArchitektDaniel Burnham
Výstavba1902
Poloha
AdresaManhattan, Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
UliceFifth Avenue a Broadway
Souřadnice
Další informace
Kód památky79001603
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Flatiron Building (česky žehlička), původně Fuller Building, je výšková budova ležící na rohu 23. ulice, Fifth Avenue a Broadway v městské čtvrti Manhattan v New York City. Po svém dokončení roce 1902 patřila se svými 87 metry k nejvyšším budovám ve městě a je považována za jeden z prvních mrakodrapů.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Flatiron Building byla navržena chicagským architektem Danielem Burnhamem společně s Johnen Wellborn Rootem ve stylu Beaux-Arts. Její fasáda z vápence a glazované terakoty je podobně jako klasický řecký sloup rozdělena do tří horizontálních částí. Jako jedna z prvních budov s ocelovou konstrukcí, mohla Flatiron Building dosáhnout výšky 87 m, což by pomocí jiných metod byl v té době jen těžko dosažitelný výsledek.

Prvotní návrh Daniela Burnhama se od výsledné realizace lišil dekorativnějším zakončením budovy s prvky ustupující fasády a hodinovým ciferníkem. Tyto prvky však byly z návrhu odstraněny.

V zakulacené špičce je trojúhelníková budova široká jen 2 metry. Se svými 22 podlažími a 87 metry výšky je Flatiron Building často považována za nejstarší dosud stojící mrakodrap na Manhattanu, třebaže Park Row Building z roku 1899 je starší i vyšší.

Flatiron Building není ani první stavbou "žehličkového" tvaru. Předcházela jí Gooderham Building v Torontu z roku 1892 a budova v Atlantě z roku 1897. Obě budovy jsou ale menší než jejich newyorský protějšek.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]