Flakón

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Flakón (z franc. flaconlahvička) je malá, zpravidla skleněná a často dekorativní lahvička, především na parfémy.[1] Mívá těsný šroubový uzávěr nebo zabroušenou zátku, aby obsah nevyprchal a neměl dlouhodobý kontakt se vzduchem. Někdy se slovo používá i pro malé nádobky vůbec.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Jako flakóny se označují především skleněné lahvičky na parfémy.[2] Některé značky používají tvar flakónu jako svou poznávací značku, např. Chanel No. 5 s charakteristickým minimalistickým hranatým tvarem.[3]

Francouzské flacon znamená jakoukoli malou nádobku s uzávěrem, a tak se označení flakón může vyskytnout i v češtině pro lahvičky na potraviny, léky nebo kosmetiku. Ty mohou být i plastové, vyráběné různými technologickými procesy v závislosti na velikosti, obsahu a účelu použití. Běžnou technikou je tvarování vyfukováním, které se používá i u skla.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Odrazem v populární kultuře je například báseň „Le Flacon“ (Láhvička) od francouzského básníka Charlese Baudelairea, která je součástí sbírky Květy zla.[4] Některé flakóny jsou sběratelsky cenné.[5] V hornofranckém Kleintettau se nachází Evropské muzeum skleněných nádob.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Flacon na anglické Wikipedii.

  1. Oxford Dictionaries - flacon [online]. [cit. 2014-11-16]. Dostupné online. 
  2. The Free Dictionary: Flacon
  3. KLARA, Robert. Perspective: Heart of Glass Chanel No. 5's distinctive, timeless bottle [online]. [cit. 2014-11-16]. Dostupné online. 
  4. Fleurs du Mal.org
  5. STERLACCI, Francesca; ARBUCKLE, Joanne. The A to Z of the Fashion Industry. [s.l.]: Rowman & Littlefield, 2009. 416 s. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, heslo Flacon. Sv. 9, str. 281
  • Petr Nový a kolektiv: Schránky vůní, české toaletní sklo od 18. století po současnost. MSB Jablonec nad Nisou 2013

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]