Five Nights at Freddy's 3

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Five Nights at Freddy's 3
VývojářScott Cawthon
VydavatelScott Cawthon
Herní sérieFive Nights at Freddy's
EngineClickteam Fusion 2.5
PlatformyMicrosoft Windows
Android
iOS
Nintendo Switch
Datum vydání2. března 2015
Žánrysurvival horor
grafická adventura
nezávislá videohra
Herní módvideohra pro jednoho hráče
KlasifikaceESRB 13 a více
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Five Nights at Freddy's 3 je nezávislá hororová hra pro jednoho hráče a pokračováním úspěšných her Five Nights at Freddy's a Five Nights at Freddy's 2. Byla vydána na počítač pomocí platformy Steam 2. března 2015[1], pro platformu Android 7. března 2015[1] a pro platformu iOS[1]. Vyvinul ji Scott Cawthon v prostředí Clickteam Fusion 2.5.

Gameplay[editovat | editovat zdroj]

Hra se odehrává v roce 2023. Stejně jako v prvních dvou dílech se hráč nemůže příliš pohybovat. Je zde pouze jeden animatronik, Springtrap a halucinace ohořelých animatroniků (Phantom animatroniků), známých z předchozích dílů. Hráč musí kontrolovat Springtrapův pohyb tím, že pustí zvuk Balloon Boye (známého z druhého dílu série) v místnosti, která je kousek od animatronika. Springtrap si myslí, že tam noční hlídač má unesené dítě a jde ho zabít.

První noc je ze všech nocí ve všech hrách této série nejjednodušší. Hráč nemusí nic dělat, protože Springtrap zatím v atrakci není a může se mezitím seznámit s novou herní mechanikou. Tou jsou různé systémy: Audio, Video a Ventilace, které budou čas od časů vykazovat chyby (errory). Hráč může daný systém restartovat, aby chybu odstranil. Chyba videa se projevuje nefunkčností kamer a nastává když na vás některý z phantom animatroniků udělá jumpscare. Audio error se projevuje nemožností puštění zvuků Balloon Boye a tudíž i nemožností odlákat Springtrapa. Nastává po určitém počtu puštění zvuků Balloon Boye, útok Phantom Mangle a Phantom Puppeta. Chyba ventilace způsobuje postupné černání obrazu, které umožní Springtrapovi pohybovat se rychleji. Hráč také na kamerách uvidí Springtrapa na různých kamerách, jako halucinace. Nastává vždy po útoku Phantom animatroniků.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Springtrap je jeden ze dvou animatroniků původní restaurace Fredbear's Family Dinner (1983). Je vybaven pružinovým mechanismem, který umožňuje přitlačit endoskeletona k vnitřním stěnám kostýmu, a slouží tak zároveň jako kostým. Tento mechanismus však nebyl příliš spolehlivý. Ze začátku byly zaměstnancům předloženy instrukce, jak mají postupovat při nasazování a nošení, aby nebyl ohrožen jejich život, ale po několika smrtích zaměstnanců se přestal Spring-Bonnie z bezpečnostních důvodů používat jako kostým. Nakonec byl skryt v safe room (nejsou zobrazeny na mapách a bezpečnostních plánkách budovy). Po mnoha letech zde byl nalezen ve Fazbear's Fright jako součást atrakce a je zde jediným opravdovým animatronikem.

V jeho útrobách se nacházejí shnilé ostatky Williama Aftona alias Purple guye. Když se z neznámých důvodů vrátil do původní pizzerie, aby zničil staré animatroniky, z nich se uvolnily duše dětí. Ty byly v kostýmech uvězněné od doby, kdy v nich byly ukryty po pětinásobné vraždě, jejímž pachatelem byl právě Purple Guy. Duše ho však začaly pronásledovat a když narazil na kostým Spring-Bonnieho, ukryl se v něm. Pružinový mechanismus ale selhal a byl jím rozdrcen a usmrcen (zabodaly se do něj pružiny jako do endoskeletona). Ve hře se vám může objevit obrázek, kde si Springtrap sundává masku a je tam vidět mrtvý Purple Guy (Takzvaně "Deathscreen"). V češtině je "Springtrap" přeložen jako "pružinová past".

Staří animatronici[editovat | editovat zdroj]

Pro dotvoření atmosféry strašidelného domu se zde nachází mnoho součástek starších animatroniků. Po chodbách jsou například rozskládány hlavy animatroniků, které mají v očích baterky, v kanceláři se nachází bedna se součástkami animatroniků a podobně.

Starší animatronici (Balloon Boy, Freddy, Chica, Foxy, Mangle a Puppet) se zde také nachází ve formě halucinací jejich ohořelých verzí. Podle některých teorií jsou tyto halucinace z budoucnosti, což podporuje zejména fakt, že atrakce po sedmé noci shořela vinou Springtrapa, který po zabití nočního hlídače podpálil budovu.

Phantom Balloon Boy

Je jeden z halucinací. Před jeho útokem na kamerách lze vidět jeho masku.

Phantom Freddy

Je další z halucinací. Před jeho útokem lze vidět za oknem, které je na přední straně kanceláře, jak se klimbavě pohybuje. Možná je tato halucinace verzí Golden Freddyho z druhé hry - stejně jako Golden Freddymu mu chybí jedno ucho, má stejný klobouk, stejný mikrofon a ze stejného místa mu trčí dráty.

Phantom Chica

Je další halucinace. Před jejím útokem lze vidět na herním automatu na kameře 7 její plakát. Když sundáte kameru a podíváte se na levou stranu kanceláře, ona na vás zaútočí.

Phantom Foxy

Phantom Foxy je další halucinace. Před jeho útokem lze vidět na levé straně vedle okna. Pro Phantom Foxyho byl použit model z druhé hry.

Phantom Marionet - Puppet

Je nejnebezpečnější ze všech halucinací. Stejně jako Phantom Mangle přímo neútočí. Než se objeví v kanceláři, lze ho v jeho tělesné podobě vidět na kameře 8, poté se objeví přímo před obličejem hráče, tam se pohybuje nějakou dobu a poté zmizí.

Nebezpečný je proto že:

1. Způsobí chybu audia a ventilace.

2. Dokud je před tvým obličejem, Springtrap se může volně pohybovat.

Phantom Mangle

Není halucinace, protože ji ovládá Shadow Freddy. Stejně jako Phantom Puppet přímo neútočí. Před jejím „útokem” ji lze vidět na kameře 4 a poté jde k oknu před kanceláří. Způsobuje chybu audia. Vydává rádiové vlny.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]