Five Nights at Freddy's

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Five Nights at Freddy's
Five Nights at Freddy's Logo.png
Základní informace
Vývojář Scott Cawthon
Vydavatel Scott Cawthon
Herní série Five Nights at Freddy's
Engine Clickteam Fusion 2.5
Platformy Android
Microsoft Windows
iOS
Nintendo Switch
Playstation 4
Datum vydání 8. srpna 2014
Žánry survival horor
point-and-click adventura
Herní mód videohra pro jednoho hráče
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Five Nights at Freddy's, (česky: Pět nocí u Freddyho), hovorově zkracováno na FNaF je nezávislá hororová hra pro jednoho hráče. Hra byla vydána 8. srpna 2014 pro Steam,[1] dále 25. srpna 2014 pro Android[2] a 11. září 2014 pro iOS.[2] Tvůrcem hry je Scott Cawthon. Five Nights at Freddy's a jeho mnoha pokračování se staly velmi úspěšnými tituly, rozšířenými především díky platformě YouTube, kde mnoho hráčů uveřejňuje svá videa ze hraní této hry.[3] Na tuto hru jsou stovky Fan-Games.

Gameplay[editovat | editovat zdroj]

Úkolem hráče je přečkat 5 nocí v Pizzerii Freddyho Fazbeara v roli nočního hlídače.

Po kliknutí na tlačítko New Game vidíte inzerát od Freddy Fazbear’s Pizza, která hledá nočního hlídače se směnou od půlnoci do šesti ráno. Inzerát je zakroužkován červeným fixem.

Následně jste již uvedeni do vaši kanceláře a vyzvání telefon. Muž za telefonem, jemuž komunita dala jméno Phone Guy, vás uvádí do nové práce a v podstatě vysvětluje princip hry. Nacházejí se zde 5 animatroniků, kteří přes den baví návštěvníky pizzerie. V noci jsou však uvedeni do volného módu, jelikož se jejich serva po dlouhé době, co jsou vypnuté, uzamknou. Podle Phone Guye animatronici vidí hlídače jako nahého endoskeletona (vnitřní součást animatroniků umožňující pohyb) a budou se jej snažit chytit a nacpat do kostýmu Freddyho Fazbeara. Kostým je plný mechanických součástek, které způsobí hlídačovu smrt.

Od většiny současných her se liší tím, že se hráč nemůže pohybovat, pouze se rozhlížet. Aby noc přečkal, musí kontrolovat pohyb animatroniků pomocí kamer. Kamery však mají i mrtvé body, které se nachází na stranách kanceláře, ve které je i Mike. Pokud má hráč podezření, že se právě zde animatronici nachází, může si do těchto míst posvítit a případně zavřít dveře. Všechny tyto akce ale spotřebovávají energii, které má hráč jen omezené množství.

Hra má také bonusovou šestou noc, kdy jsou animatronici neobvykle aktivní. Pokud hráč přečká i tuto noc, odemkne se mu „Custom Night“,(česky: Vlastní noc), kde si může zvolit obtížnost pro jednotlivé animatroniky. Pokud hráč zadá obtížnost u animatroniků na 1, 9, 8, 7, objeví se mu jumpscare tzv. Golden Freddyho (viz níže).

Postavy[editovat | editovat zdroj]

  • Freddy Fazbear – Hnědý medvěd s cylindrem a motýlkem. Drží mikrofon v ruce. Hýbe se až od třetí noci, nemůžete jej vidět v mrtvém bodě.
  • Bonnie the Bunny – fialový králík s kytarou.Nachází se pouze u levých dveří.
  • Chica the Chicken – Žlutá slepice, jediná holka animatronik tohoto dílu. V ruce drží cupcake. Nachází se pouze u pravých dveří.
  • Foxy the Pirate Fox – Červená liška s hákem a páskou přes oko. Foxy je jediný animatronik, kterého můžete vidět jak běží. Nemá rád, když se na něj někdo dívá. Jde pouze z levých dveří
  • Golden Freddy – Zlatá verze Freddyho Fazbeara. Jedná se o tajného animatronika, jehož výskyt je zcela vzácný. Golden Freddy je pouze fanouškovský název. Ve složkách hry bylo jeho jméno nalezeno jako; Yellow Bear. Pokud ho objevíte v kanceláři, otevřete si tablet, to ho odláká.
  • Mike Afton – Noční hlídač, za něhož hráč hraje.
  • Phone Guy – Bývalý zaměstnanec. Jeho nahrávky můžeme slyšet z telefonu. Slouží jako tutoriál a také vypráví některé události důležité pro příběh.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]