Five Nights at Freddy's 2

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Five Nights at Freddy's 2
VývojářScott Cawthon (e)
DistributorSteam (e)
SérieFive Nights at Freddy's (e)
PlatformyAndroid
Microsoft Windows
iOS
Nintendo Switch (e)
Datum vydání11. listopadu 2014 (Microsoft Windows)
13. listopadu 2014 (Android)
20. listopadu 2014 (iOS)
5. prosince 2014 (Windows Phone)
29. listopadu 2019 (Nintendo Switch) (e)
Žánrsurvival horor (e)
Módyhra jednoho hráče (e)
MédiaSteam
Google Play
App Store
Nintendo eShop (e)
Ovládánípočítačová myš
počítačová klávesnice
dotyková obrazovka
herní ovladač (e)
Webové stránkywww.scottgames.com (e)
Data mohou pocházet z datové položky.

Five Nights at Freddy's 2 je nezávislá počítačová a mobilní hororová hra pro jednoho hráče a pokračování populární hry Five Nights at Freddy's. Hra vyšla 11. listopadu pro počítače na platformě Steam, [1] 15. listopadu pro Android, [1] 20. listopadu pro iOS[1] a 2. prosince i pro Windows Phone. [1] Vytvořil ji autor prvního dílu Scott Cawthon, programem ClickTeam Fusion 2.5.

Hra se odehrává v roce 1987. Hráč v roli Jeremyho Fitzgeralda dostane práci v Pizzerii Freddyho Fazbeara a musí hlídat pohyb animatroniků (robotických zvířat, které přes den baví děti). Podle příběhu si animatronici myslí že jste Wiliam Awthon (Purple Guy) a protože Phone guy mluvil o tom že animatronici mají kriminální databázi tak se vás budou pokusit chytit. [2] Hráč zde musí přečkat 5 nocí. Opět je zde možnost šesté, nejnáročnější noci a "Custom Night", kde hráč hraje za Fritze Smitha který může zvolit obtížnost u každého animatronika.

Hra má 7 nocí.

Herní mechanika[editovat | editovat zdroj]

Na rozdíl od předchozího dílu nejsou na bocích kanceláře dveře. Místo nich jsou tu dvě ventilační šachty, do kterých je možné si posvítit. Pokud se zde nachází animatronik, jediná možnost jak se ho zbavit je nasadit si masku Freddyho Fazbeara. Díky tomu si animatronici myslí že jste Freddy Fazbear a ne hlídač. Je tu také chodba naproti hlídače, do které je možné si posvítit baterkou s omezenou energií. Někteří animatronici odsud útočí a jediný způsob, jak je odehnat, je baterkou nebo maskou Freddyho Fazbeara. [2]

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Staří animatronici[editovat | editovat zdroj]

V místnosti s náhradními díly se nachází čtyři animatronici Freddy, Chica, Bonnie a Foxy. Pocházejí ze staré pizzerie která je už roky zavřená(mluví o ní Phone guy)

Withered Freddy je ze starších animatroniků nejméně poničený. Jeho hlava podlehla podstatným změnám, práce na ní však nebyly dokončeny z důvodu nasazení nových animatroniků. Od 3. noci začíná být aktivní, ale opravdové nebezpečí představuje až od 4. noci a dál.[3]

Withered Chica je poničená tak, že téměř nepřipomíná její protějšek z dřívější pizzerie. Chybí jí čelistní klouby a podstatná část rukou, které má vždy (mimo přítomnost ve ventilační šachtě) v pravém úhlu vzhledem k tělu. Opravdu aktivní začíná být stejně jako Freddy od třetí noci, jinak je její aktivita velmi vzácná.[4]

Withered Bonnie postrádá většinu obličeje. Prázdné místo odhaluje jeho endoskelet. Kompletně mu chybí levá ruka a z kostýmu, především v oblasti nohou, mu vyčnívají dráty. Chová se podobně jako Freddy a Chica. Je docela rychlý. [5]

Withered Foxy má špičatější tváře, delší čelist a po celém těle mu chybí různé části kostýmu. Pokud výjde ze své počáteční místnosti, tak útočí přímo z chodby a jediný způsob jak ho odehnat, je baterkou (na masku Freddyho nereaguje) .Foxy je jediný animatronik který reaguje na Balloon Boye chodí za zvukem jeho smíchu.[6]

Withered Golden Freddy - Zatímco v prvním díle byl pouze přebarvením Freddyho, nyní dostal vlastní model. Stejně jako v prvním díle se pravděpodobně jedná o halucinaci, protože útočí pouze jeho hlava, která se po útoku postupně zprůhledňuje. Jeho útok nyní nezpůsobuje pád hry. Má dva typy útoku. Při prvním se zjeví vedle hlídačova stolu a při druhém se v hlavní chodbě objeví pouze jeho hlava, která se pohybuje směrem k Jeremyho stolu. Zde se lze bránit použitím Freddyho masky.[7]

Noví animatronici[editovat | editovat zdroj]

Byli vytvořeni jako náhrada původní skupiny čtyř animatroniků a stejně jako ve staré restauraci přes den hrají v kapele. Jejich vzhled je udělán tak, aby byli pro děti atraktivnější. Vzhledem připomínají hračky, a proto mají před svým jménem "Toy" (angl. hračka). Po nehodách a vraždě 5 dětí v předchozí restauraci byli vybaveni různými bezpečnostními systémy, jako je rozpoznávání obličeje, které je napojeno na kriminální data a databázi. [2]Po pár týdnech však přestanou správně fungovat, jsou poškozeni a pizzerie je uzavřena. Balloon Boy, Toy Freddy a Toy Bonnie mají představovat chlapce. Toy Chica, Mangle a Ballon Girl(JJ) (ve hře ji můžeme občas zahlédnout v kanceláři pod stolem) by měla být děvčata.[8]

Toy Freddy je nová verze Freddyho Fazbeara a stejně jako on drží v ruce mikrofon a má na hlavě cylindr, ale s červeným pruhem. Tváře má namalované na červeno. Je aktivní už od první noci a do kanceláře vstupuje hlavní chodbou, je z porcelánu.

Toy Chica je nová verze Chicy. Začíná společně s Toy Freddym a Toy Bonniem na pódiu. Když z něj schází, sundá si zobák a změní se jí oči. Přichází levou ventilační šachtou nebo hlavní halou. V pozdějších nocích je téměř neaktivní. Je také z porcelánu.

Toy Bonnie prošel oproti Bonniemu velkými změnami. Získal bledě modrou barvu, břicho a vnitřek uší má bílý. Stejně jako Bonnie v prvním díle má kytaru, kterou neodkládá ani při scházení z pódia. Přichází pravou ventilační šachtou, ve které je vidět jeho bílý ocas. Bonnie je také z porcelánu.

Mangle byla ponechána jako stavebnice v dětské zátoce. Schází jí většina kostýmu, kromě masky, chodidel a rukou. Je vysoce aktivní a od druhé noci může být do 1 hodiny na chodbě. Pohybuje se po stropě, odkud také útočí. Má dvě hlavy. Jednu z nich si může sundat dát ji do pravé ventilační šachty jako repliku sebe samé. Jestliže si v tuto chvíli hráčova postava nasadí masku, zaútočí na hlídače Toy Bonnie. Když se nachází zavěšena na stropě nad hlídačem, nemůže se hráč nijak bránit. Dříve se Mangle měla jmenovat Maggie.

Balloon Boy znázorňuje malého kluka s balónkem v jedné ruce a cedulí s nápisem "Balloons!" v druhé. Podobně jako ostatní "Toy" animatronici má barevné tváře a vzhled hračky. Umí jako jediný animatronik mluvit, říká "Hello" nebo "Hi"[1]. Stává se aktivním od druhé noci a jeho cesta z počátečního herního koutku není vidět dokud nedorazí k levé šachtě. Je unikátní v tom, že na Jeremyho neútočí. Místo toho sebere hlídači baterie do svítilny (ukazatel baterie v levém horním rohu se bude ale stále zobrazovat jako plný) a začne se smát. Smích přiláká Foxyho který poté zaútočí.

Balloon Girl je podobná Balloon Boyovi. Jde o easter egg. Schovává se pod Jeremyho stolem a nevydává žádný zvuk. Pozoruje hlídače a po chvíli zmizí. Balloon Girl má fialové a tyrkysové proužky, má růžové oči a na rozdíl od Balloon Boye nemá nic v ruce. Nelze ji vidět na kameře a ani v minihře. Na hlídače neútočí.

Puppet the Marionette (česky Loutka) není animatronikem, ale loutkou. Má velmi tenké tělo, ruce a nohy. Na hlavě má nepohyblivou masku, která připomíná obličej mima. V minihrách vypadá jakoby se vznášela, což může být způsobeno závěsnou konstrukcí s kolejnicemi stropě, nebo paranormální aktivitou. Její činnost není přímo ovlivněna průběhem týdne ani hodin; vylézá z krabice, pokud hráč "nenatáhne" včas Music Box, který se nachází na kameře 11 v Prize Corner. Pokud opustí krabici, ze které vylézá, hráč se nemůže proti jejímu útoku nijak bránit.[9] Puppet neboli Marionette je holka. V loutce se nachází duše mrtvé dcery jeho bývalého kamaráda a druhého majitele restaurací(Sharolette) která byla zavražděná jako poslední dítě které zavraždil Purple guy ale byla první která posedla nějakého animatronika a jím byla právě Puppet neboli Marionette a ta dala život i ostatním zavražděným dětem tím že jejich těla spojila s animatronickými těly. Tato těla patří animatronikům ve hře Five Night's at Freddys 1.

Vedlejší postavy[editovat | editovat zdroj]

Purple guy (česky Fialový chlápek, pravým jménem William Afton) je údajný vrah mnoha dětí a také otec hlídače (pravým jménem Michael)[10]. Má jít o spolumajitele soustavy restaurací u Freddyho Fazbeara. Může být spatřen pouze v minihrách jako fialový člověk. Ve hře Freddy Fazzber's Pizzeria Simulator se po zakoupení automatu kde se hraje hra s auty se vám zapne skrytá minhra v níž se v hráčích snaží vyvolat nejistotu protože tam Purple guye(Williama Aftona) zobrazí jako žlutého. Když ale hráč zná příběh hry a projde si celou minihru, tak mu dojde že se opravdu jedná o Purple guye.

Phone guy je bývalý noční hlídač. Jeho nahrávky můžeme slyšet z telefonu. Vypráví události o dané oblasti a zároveň pomáhá hráči přežít celou noc, tím že dává rady.

Shadow Freddy není animatronik, ale halucinace. Lze ho vzácně vidět na kameře 8 (Parts/Service) na několik sekund. Spekuluje se že se jedná o Fredbeara z původní restaurace Fredbear's Family Dinner (1983)

Shadow Bonnie je halucinace stejně jako Shadow Freddy. Lze ho velmi vzácně vidět vlevo přímo v kanceláři před stolem. Je celý černý a má bílé oči a zuby. Vzhledově je podobný Toy Bonniemu. Opět je zde spekulace, že se jedná o Spring-Bonnieho z původní restaurace Fredbear's Family Dinner.

Shadow Freddy ani Shadow Bonnie na hlídače neútočí.

Minihry[editovat | editovat zdroj]

Pokud hráč zemře, je určitá šance, že se mu objeví minihra s grafikou Atari 2600. Minihry se odehrávají ve stejné restauraci jako celý tento díl[10] a poodkrývají její temnou historii. Na konci většiny miniher se objeví animace útoku některého z animatroniků.[11]

Dej dětem dort (Give Cake to the Children) - Hráč v roli Freddyho obchází brečící děti a dává jim dorty, aby je rozveselil. Mezi tím k osamělému smutnému dítěti za oknem přijede fialové auto, ze kterého vystoupí Purple Guy, dítě zavraždí a odjede. Na pozadí se ozývá se hláskování "S-A-V-E-H-I-M" (zachraň ho) a minihra končí útokem Puppet.[11] Tato minihra je ukázána z pohledu Puppet v jiné minihře ve Five nights at Freddy's 6 Pizzeria Simulator.(Freddy Fazzbers Pizzeria Simulator)

Foxyho minihra je minihra, ve které se hráč ujme role Foxyho a začíná v pirátské zátoce. Musí jít průchodem do jídelny, která je napravo. Přijde za skupinou dětí, která začne jásat a oslavovat. Poté se Foxy znovu objeví v pirátské zátoce a celé se to ještě jednou zopakuje. Potřetí ale v zátoce stojí usmívá se Purple Guy. Když jde Foxy do jídelny, najde pět mrtvých dětí[11]a poté se objeví animace útoku Foxyho.

Zachraň je (SAVE THEM) je první z miniher. Hráč se ujme role Freddyho a má za úkol sledovat Marionette. Pokud se rozhodne za ní nejít, může narazit na různé animatroniky. Při styku s nimi se objeví šum a hra se vrátí do hlavního menu. Ve vzácných případech hráč potká Purple Guye, který na něj vyběhne s předmětem v ruce. V rohu obrazovky se objeví nápis "You can't" (ty nemůžeš). Celou dobu se na pozadí ozývá hláskování "S-A-V-E-T-H-E-M"; podle něj má minihra svůj název. Jedná se o jedinou z miniher, která nekončí animací útoku.[11]

Dej dárky, dej život (Give Gifts, Give Life) je minihra, kde se hráč ujme role Puppet. Nachází se v místnosti se čtyřmi zavražděnými dětmi a nápisem "Give Gifts" v levém horním rohu. Musí obejít všechny děti a dát jim dárečky. Puppet si totiž myslí, že jsou děti smutné a rozdávání dárků je jediný způsob, jak je může rozveselit. Když to nepomůže, nápis se změní na "Give Life" a Puppet začne dětem dávat masky původních animatroniků. Během hraní se na pozadí ozývá hláskování "H-E-L-P-T-H-E-M" (pomoz jim) a po rozdání všech masek se objeví nimace útoku Golden Freddyho. Na téměř nepostřehnutelnou chvíli se také uprostřed objeví páté dítě představující právě Golden Freddyho.[11]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c d Five Nights at Freddy's Wiki - Five Nights at Freddy's
 2. a b c Five Nights at Freddy's Wiki - Night 1. freddy-fazbears-pizza.wikia.com [online]. [cit. 2015-05-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-15. 
 3. Five Nights at Freddy's Wiki - Freddy Fazbear
 4. Five Nights at Freddy's Wiki - Chica
 5. Five Nights at Freddy's Wiki - Bonnie
 6. Five Nights at Freddy's Wiki - Foxy
 7. Five Nights at Freddy's Wiki - Golden Freddy
 8. Five Nights at Freddy's Wiki - Night 6. freddy-fazbears-pizza.wikia.com [online]. [cit. 2015-05-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-14. 
 9. Five Nights at Freddy's Wiki - The Puppet
 10. a b PATRICK, Matthew. Five Nights at Freddy's Theories [online]. [cit. 2019-04-10]. Dostupné online. 
 11. a b c d e Five Nights at Freddy's Wiki - Death Minigames

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]