Finlandia-talo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Finlandia-talo
Finlandia Wiki.jpg
Základní informace
Architekt Alvar Aalto
Poloha
Adresa Mannerheimintie 13e, Helsinky, FinskoFinsko Finsko
Ulice Mannerheimintie
Souřadnice
Další informace
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hala Finlandia v Helsinkách ve Finsku

Finlandia-talo (doslova Hala Finlandia) je kongresové a koncertní centrum v Helsinkách, které bylo postaveno podle návrhu finského architekta Alvara Aalta.

Původně byla Hala Finlandia navržena jako součást rozsáhlého architektonického a urbanistického komplexu, nového centra Helsinek, který však nebyl nikdy realizován. Projekt počítal se zastavěním velké části zálivu Tool s velkým náměstím. První návrh byl vypracován v roce 1962. V letech 1964–1971 byl dopracován. Sál byl postaven v letech 1967–1971. Projekt na kongresové centrum začal být realizován v roce 1970; proveden byl v letech 1973–1975.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Finlandia-talo je koncipována jako mnohostranná kubická stavba. Výraz je expresivní, monumentální a strohý. Objem stavby tvoří šikmo seříznuté věže, které vyrůstají z mohutné horizontální podnože. Základem mohutně působící stavby je železobetonový skelet. Exteriérový obklad je vytvořen z bílého mramoru.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Vnitřní prostory jsou řešeny velkoryse, s velkými rozptylovými plochami. Tvar hlavního sálu vychází z rozvolnění forem a akustických požadavků. V objektu se nevyskytuje téměř žádný pravý úhel. Interiérové ​​obklady jsou většinou stejně vytvořeny z mramoru.

Interiér i exteriér je plný symbolů a typických znaků a motivů Alvara Aalta. Bílý mramor, který Aalto použil, má pro něj souvislost se středomořskou architekturou, kterou se snažil přenést do Finska.[1] Kombinace bílého a černého obkladu v interiéru symbolizuje finskou zimní krajinu. Všechny barvy a materiály navrhl v tlumených přírodních odstínech.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Finlandia-talo na slovenské Wikipedii.

  1. Hala Finlandia

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]