Felicjan Sławoj Składkowski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Felicjan Sławoj Składkowski
Felicjan Sławoj Składkowski.jpg
Stranická příslušnost
ČlenstvíPolská socialistická strana

Narození9. června 1885
Gąbin
Úmrtí31. srpna 1962 (ve věku 77 let)
Londýn
Místo pohřbeníBrompton Cemetery
Powazkowský hřbitov
Alma materJagellonská univerzita
Profesedůstojník a politik
Náboženstvíkalvinismus
Oceněnívelkodůstojník Řádu rumunské hvězdy
památeční medaile za válku 1918-1921
velkodůstojník Řádu čestné legie
důstojník Řádu čestné legie
komandér Řádu bílého orla
… více na Wikidatech
CommonsFelicjan Sławoj Składkowski
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Felicjan Sławoj Składkowski (9. června 1885 Gąbin31. srpna 1962 Londýn) byl polský generál, lékař a politik (poslední premiér druhé republiky).

Jako student medicíny na Varšavské univerzitě se zapojil do polského národního hnutí a musel uprchnout do Krakova, kde dostudoval roku 1911 na Jagellonské univerzitě. Byl členem Polské socialistické strany a po vypuknutí první světové války vstoupil jako lékař do Polských legií. Bojoval také v polsko-sovětské válce a zúčastnil se dobytí Minsku. V roce 1921 byl jmenován hlavním zdravotním inspektorem polské armády.

V květnovém převratu podpořil Józefa Piłsudského a stal se vládním komisařem Varšavy. V letech 1926–1929 a 1930–1931 byl polským ministrem vnitra. Roku 1931 získal hodnost divizního generála. 15. května 1936 ho prezident Ignacy Mościcki jmenoval předsedou vlády (zastával také funkci ministra vnitra). Usiloval o zkvalitnění státní správy a modernizaci venkova (prosazoval výstavbu veřejných latrín nazývaných podle něj „sławojki“), byl známý svojí pracovitostí i snahou usmiřovat různé frakce ve vládě. V září 1939 ho ve funkci zastihlo vypuknutí druhé světové války. 7. září Składkowski opustil hlavní město, 17. září přešel hranici do Rumunska a 30. září oznámil rezignaci na post premiéra. V rumunské internaci pobýval do roku 1941, kdy odešel do Palestiny a působil jako delegát Červeného kříže. Vstoupil do exilové organizace Liga nezávislosti Polska, psal paměti. Od roku 1947 žil v Londýně, kde roku 1962 zemřel.

V roce 1925 přijal kalvinismus, aby se mohl rozvést s první manželkou. Byl prvním nekatolíkem v čele polské vlády a členem zednářské lóže.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Felicjan Sławoj Składkowski na polské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]