Fawzia Egyptská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fawzia Fuad Egyptská
Její výsost princezna Egyptská a císařovna Íránská
oficiální portrét
oficiální portrét
Doba vlády říjen 1941 - listopad 1948
Manžel Muhammad Rezá Pahlaví
Ismail Širín
Tituly egyptská princezna (1921-41)
íránská císařovna (1941-8)
Narození 5. listopadu 1921
Alexandrie
Úmrtí 2. července 2013 (ve věku 91 let)
Alexandrie
Předchůdce Tadj ol-Molouk
Následník Soraya Esfandiary-Bakhtiary
Potomci Šahnáz Pahlaví
Nadia Širín
Hussein Širín
Rod Dynastie Muhammada Alího
Dynastie Dynastie Pahlaví (po sňatku)
Otec král Fuad I.
Matka Nazli Sabri
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fawzia Fuad Egyptská (5. listopadu 19215. listopadu 2013), známá také jako Muluk Fawzia Íránská, byla egyptská princezna a íránská císařovna po sňatku s šáhem Muhammadem Rézou Pahlavím.

Princezna Fawzia byla dcerou egyptského krále Fuada I. a pocházela z dynastie Muhammada Alího. Byla známá také jako Fawzia Širín, jména jejího druhého manžela Ismaila Širína, který byl egyptským diplomatem čerkeského původu. Po egyptské revoluci v roce 1952 již její tituly nebyly uznávány egyptským parlamentem. Do své smrti v roce 2013 byla nejstarší členkou dynastie Muhammada Alího žijící v Egyptě. Její synovec Fuad II., který byl prohlášen za krále Egypta a Súdánu zůstal po revoluci ve Švýcarsku.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výchova[editovat | editovat zdroj]

Princezna Fawzia, celým rodným jménem Její sultánské veličenstvo princezna Fawzia bint Fuad se narodila v paláci Ras el-Tin v Alexandrii. Byla nejstarší dcerou sultána Fuada Egyptského a Súdánského (později byl králem) a jeho druhé manželky Nazli Sabri. Princezna měla Albánské, Turecké, Francouzské a Čerkeské kořeny. Jeden z jejích prapradědů byl Sulejman Paša, francouzský voják, který sloužil Napoleonovi, ale později konvertoval na Islám a šel do egyptské armády.

Kromě sester Faizy, Faiky a Fathiia bratra Farúka měla ještě dvě nevlastní sestry z otcova předchozího manželství.

Často byla díky své kráse přirovnávána k filmovým hvězdám jako Hedy Lamarr a Vivien Leigh.

Císařovna v Íránu[editovat | editovat zdroj]

Princezna Fawzia a korunní princ Muhammad při svatebním obřadu v roce 1939

Její svatba s íránským korunním princem Muhammadem Rezou byla plánována již jeho otcem Rezou Šáhem. Podle zpráv CIA z roku 1972 byl tento sňatek čistě politickým krokem. Tento sňatek byl nejvíce zvláštní tím, že princezna vyznávala jiný směr Islámu než princ.

Princezna Fawzia a šáh Muhammada se zasnoubili v květnu 1938. Nicméně před svatbou se viděli pouze jednou. Svatba se konala v paláci Abdeen v Káhiře v březnu 1939. Když se Muhammad vracel se svou ženou do Íránu, sňatek se opakoval v paláci Marble v Teheránu, který byl jejich budoucí rezidencí.

Po sňatku se musela princezna přizpůsobit íránským zvykům a dostala zde i občanství. Dva roky na to se princ Muhammad stal íránským šáhem. Krátce po jeho nástupu na trůn byla Fawzia v září 1942 jmenována časopisem Life "asijskou Venuší" s perfektním srdcovitým obličejem a malýma modrýma očima. Založila v Íránu novou asociaci na ochranu těhotným žen a dětí (APPWC).

S šáhem Muhammadem měla pouze jediné dítě, dceru;

Fawzia a Muhammad s dcerou Šahnáz

Manželství nebylo šťastné. Princezna Fawzia (titul císařovna se v té době v Íránu neužíval) se v květnu 1945 vrátila do Káhiry a poté bylo manželství oficiálně rozvedeno. Jeden z hlavních příčin rozvodu bylo, že princezna trpěla v Íránu malárií a nemohla si zde zvyknout. Také šáhovi nedala syna, což byla další příčina. Údajně však za rozvodem byla šáhova impotence, ale tvrzení není prokázáno. V knize od Ashraf Pahlavi, sestry a dvojčete šáha Muhammada, to byla právě princezna, kdo požádal o rozvod.

Rozvod nebyl v Íránu po dlouhá léta uznán za platný, naštěstí jí však byl uznán v Egyptě, kde měla na takové věci jako princezna práva. Írán musel k rozvodu svolit, jelikož jej Egypt uznal za platný a navíc princezna opustila Írán, což byl vůči šáhovi neodpustitelný prohřešek. V té době se i její bratr, král Farúk rozváděl se svou první manželkou Faridou.

Jako oficiální důvod k rozvodu je uvedeno, že perské klima ohrožovalo císařovnu Fawzii a proto se nutně musela rozvézt a navrátit se do Egypta. Šáh po rozvodu uvedl, že egyptsko-íránské vztahy nebudou nijak narušeny a nadále budou přátelské. Fawzia se poté vrátila do egyptského královského dvora.

Pozdější život[editovat | editovat zdroj]

Fawzia se svým druhým manželem, Ismailem Širínem

V březnu 1949 se v paláci Koubba v Káhiře znovu provdala za plukovníka Ismaila Širína (1919–1994), který byl nejstarším synem Husseina Širína Beye a jeho ženy princezny Aminy Bihruze Khanum Effendi. Absolvoval universitní studia v Cambridge a stal se ministrem války a námořnictva. Společně bydleli na panství, které princezna vlastnila v Káhiře. Občas bydleli v sídle Smouha v Alexandrii.

Měli dvě děti, dceru a syna:

  • Nadia Širín (19. prosince 1950 – říjen 2009)
  • Hussein Širín (* 1955)

Fawzia žila v Egyptě i po revoluci v roce 1952, kdy byl král Farúk II. sesazen z trůnu. O její smrti byla vydána mylná zpráva v roce 2005. Novináři si jí spletli s dcerou krále Farúka, princeznou Fawziou Farúk (1940-2005). Ke konci svého života žila v Alexandrii, kde také 2. července 2013 zemřela ve věku 91 let. Pohřeb se konal hned druhý den v mešitě Sayeda Nafise. Je pohřbena v Káhiře vedle svého druhého manžela.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]