Fahd bin Abd al-Azíz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Fahd ibn Abdul al-Azíz)
Skočit na: Navigace, Hledání
Fahd bin Abd al-Azíz

Fahd bin Abd al-Azíz (* 16. března 1921[1][2]1. srpna 2005) byl pátý král Saúdské Arábie. Vládl zemi v letech 19822005.

Proslul jako konzervativní politik, který posílil význam islámu v životě Saúdské Arábie a odmítl všechny žádosti o demokratizační reformy. Své domácí kritiky tvrdě pronásledoval. Roku 1986 přijal titul Opatrovník dvou svatých mešit, namísto titulu Jeho Veličenstvo, čímž posílil náboženský význam své funkce oproti světské panovnické funkci. Finančně silně podporoval konzervativní muslimské školství, v zahraničí pak bosenské muslimy, nikaragujské contras a různé protiizraelské organizace. Posílil vazby Saúdské Arábie s USA, proslulým se stal jeho výrok „Po Alláhovi se můžeme spolehnout na Spojené státy“. USA vyšel velmi vstříc i během války v Zálivu v roce 1991. To však zvýšilo nespokojenost radikálních islámských hnutí, z nichž rychle vznikaly teroristické organizace. Asi nejznámější z těchto organizací se stala al-Káida založená v roce 1988. Ta začala provádět sebevražedné atentáty a bombové útoky a v devadesátých letech svou působnost rozšířila i mimo Saúdskou Arábii.

Časopis Fortune Fahda roku 1988 označil za druhého nejbohatšího člověka na světě. Fahd zemřel 1. srpna 2005 a na trůně ho nahradil král Abdalláh, který ve skutečnosti zemi řídil již několik let.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. "Riyadh. The capital of monotheism". Business and Finance Group. 
  2. Bernard Reich(1990). Political leaders of the contemporary Middle East and North Africa: a biographical dictionary. Greenwood Publishing Group, 528. ISBN 978-0-313-26213-5. Ověřeno k 14 April 2013. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Chálid bin Abd al-Azíz
Znak z doby nástupu Král Saúdské Arábie
19822005
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Abd Alláh bin Abd al-Azíz