Existencialismus není humanismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Existencialismus není humanismus
Autor Vlasta Tatjana Miškovská
Země ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Jazyk čeština
Edice Knihovna kostnických jisker
Žánr Studie
Vydavatel Kostnická jednota
Datum vydání 1948
Typ média brož. výt.
Počet stran 60
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Studie Existencialismus není humanismus od V. T. Miškovské je filosofická kritika, antiteze Sartrova textu Existencialismus je humanismus[pozn. 1] (francouzsky L’existentialisme est un humanisme, 1946).[pozn. 2]

Napsána v letech třetí československé republiky,[pozn. 3] slovy autorky v době ‚volající po obnově a upevnění humanismu (či humanity) jako světového názoru‘, respektive v době ‚hledící konstruktivně revidovat pojem humanismu co do jeho některých znaků‘, studie pojednává o skutečném rázu Sartrova existencialismu a hlavně o pravém smyslu humanismu.

V anotacilevé klopy přebalu monografie stojí psáno:

Tvrdí-li J. P. Sartre a jeho francouzští přívrženci, že existencialismus je humanismus, nelze takovéto použití slova »humanismus« nechati bez přezkoumání, neboť s ním spojujeme představy, které mohou míti značný dosah pro světový a životní názor. Nejde ovšem jen o otázku slovní: je velký rozdíl, zdali se filosofie člověkem jen zabývá či učí také povinnostem k němu. Nedorozumění o skutečném smyslu humanismu mohlo by vnésti zmatek do myšlení i tam, kde vztah k druhému člověku znamená vztah k bližnímu a kde lidské postavení ve světě neplatí za plně pochopitelné bez vztahu k něčemu, co je více než člověk.

Tato studie ukazuje, že se Sartrův rozkladný existencialismus přizdobuje názvem humanismu neprávem. Rozebírá jeho spekulativní nedůslednosti a upozorňuje na jeho mravní prázdnotu. Nechce rozmnožiti módní literaturu o sartrismu a zbytečně také přispívat k jeho popularitě, nýbrž odmítnouti jej prostředky filosofické kritiky. To je totiž jediný přiměřený způsob, jak zabrániti zmatku v pojmech i s jeho praktickými důsledky.


Knihu vydalo pražské nakladatelství Kostnická jednota roku 1948 nákladem 1 300 výtisků v Knihovně kostnických jisker (3. svazek). Brožovaný výtisk vytiskla firma Horák a spol. v Praze II.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Původně přednáška v klubu »Maintenant«.
  2. Český překlad viz Listy: čtvrtletník pro umění a filosofii. Praha: Melantrich, č. 3, 15. únor 1947. ISSN 2336-8535. Bez připojené diskuse.
  3. V červnu 1947.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]