Evona

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Evona
Základní údaje
Právní forma akciová společnost
Datum založení 17. června 1992
Adresa sídla Rooseveltova 46, Chrudim, 537 01, Česko
Identifikátory
Oficiální web www.evona.cz
IČO 46509071
Některá data mohou pocházet z datové položky.

EVONA a.s. je česká výrobní firma vyrábějící punčochové zboží a spodní prádlo. Sídlo společnosti, stejně jako veškeré sklady a výroba, se nachází v Chrudimi. Společnost každoročně vyprodukuje přes 15 milionů kusů punčochového zboží a přes 300 tisíc kusů prádla.[zdroj?] 30 % produkce je určeno pro zahraniční trhy.[zdroj?]

Historie společnosti[editovat | editovat zdroj]

Předválečné období[editovat | editovat zdroj]

Nejvýznamnějším chrudimským podnikem v oblasti obuvnické a textilní výroby byla tzv. "Popprovka". U počátku velmi úspěšné firmy stáli Moric a Barbora Beckovi, kteří v Chrudimi zavedli roku 1879 výrobu jak hotové obuvi, tak jejích součástí, jež kompletovaly venkovské filiálky. V roce 1890 se stal Beckovým společníkem Bedřich Leopold Popper, který firmu po čtyřech letech převzal do své režie. Přes jisté problémy měla společnost v roce 1903 celkem 350 zaměstnanců.

Světové války a období mezi nimi[editovat | editovat zdroj]

Plány dalšího rozvoje zbrzdila první světová válka, přesto podnik přežil díky vojenským zakázkám. V roce 1917 zde pracovalo v nepřetržité výrobě 800 až 900 dělníků a roční výroba činila kolem 400 tisíc párů obuvi. Po válce se výrobní náplň rozšířila o „levnou obuv lidovou“ a vysoce kvalitní pro export, jež vycházela z předválečné technologie jemné obuvi.

V roce 1925 vznikl výrobní objekt nedaleko chrudimské železniční stanice. Firma navíc pro své zaměstnance postavila několik bytových domů a po roce 1903 si majitelé podniku vybudovali nové rodinné sídlo za městem v oblasti zvané na Podhůře.

Společnost budovala vlastní síť prodejen, kterých do roku 1938 vzniklo asi osmdesát. Tehdy firma nesla název Polický - Popper, neboť v roce 1932 se původní závod sloučil s podnikem F. Polického v Jaroměři v jednu obchodní společnost. K další změně, tentokrát na Polický - Ricker, došlo po okupaci v roce 1939, kdy dědicové B. L. Poppera přišli o továrnu i o svůj další majetek.

Výroba punčochového zboží[editovat | editovat zdroj]

V roce 1945 byl podnik znárodněn a obuvnická výroba skončila po roce 1949. Souběžně s tím však byla zahájena výroba punčoch v národním podniku EVA. Postupně se produkce rozšiřovala a k závodu se přičleňovaly další technické podniky. Závody nového podniku byly v Chrasti u Chrudimi, ve Vejprtech, Teplicích a v Hroubovicích. Část výroby byla nově určena pro export.

Podnik EVA produkoval převážně umělohedvábné druhy punčoch. Později zkoušel vyrábět punčochové zboží z přírodního hedvábí, což se ale neosvědčilo. Začal proto hledat nové materiály. Po odzkoušení bavlny zahájil podnik roku 1953 produkci výrobků z polyamidových (silonových) vláken. O ně byl mezi odběrateli zájem a společnosti se tak několikanásobně zvýšil dosavadní objem výroby.

V letech 1968-1969 začal podnik vyrábět výrobky pod svou značkou Evona.

Během října roku 2009 se majitelem firmy stal Lubomír Motyčka.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Evona Chrudim: Daný slib je do roka splněný. Deník [online]. 2010-10-10 [cit. 2020-08-01]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]