Evangelický hřbitov v Dolním Žukově

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Evangelický hřbitov v Dolním Žukově
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
ObecČeský Těšín
Zeměpisné souřadnice
Map
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Evangelický hřbitov v Dolním Žukově se nachází se nachází ve městě Český Těšín, v části Dolní Žukov, a to na ul. Žukovské. Má rozlohu 4 635 m² (bez pozemku s kaplí).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Evangelický (luterský) hřbitov v Dolním Žukově byl založen roku 1880 na pozemku darovaném Pawłem Morcinkem. Posvěcen byl pastorem Janem Pindórem z Těšína dne 17. května 1880. Tehdy na něm byl instalován centrální kříž z litiny. První pohřeb se na hřbitově odehrál 28. února 1881 (šlo o pohřeb batolete Józefa Rusnoka). Roku 1884 byla zahájena výstavba hřbitovní kaple.

Roku 1945 bylo na hřbitově pohřbeno 14 německých vojáků; jejich ostatky byly roku 1997 exhumovány a převezeny do Valašského Meziříčí.

Během obou světových válek byly z věže kaple zrekvírovány zvony. Dne 13. února 1949 byly superintendentem Józefem Bergerem posvěceny současné zvony, zhotovené Vítkovickými železárnami. V letech 1954 a 1973 proběhly renovační práce na kapli.

K význačným osobnostem, pohřbeným na hřbitově v Dolním Žukově, patří evangelický biskup Jerzy Cymorek či evangelický senior Karol Teper.

Hřbitov je v církevním vlastnictví; jeho provozovatelem je město Český Těšín.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]