Eusthenopteron

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxEusthenopteron
Stratigrafický výskyt: Pozdní devon, asi před 385 mil. let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzezření rodu Eusthenopteron
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída nozdratí (Sarcopterygii)
Nadřád Osteolepidida
Čeleď Tristichopteridae
Rod Eusthenopteron
Whiteaves, 1881
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eusthenopteron je rodem dávno vyhynulého devonského nozdratého obratlovce, dříve označovaného za možného předchůdce suchozemských čtvernožců. Zatímco u raných rekonstrukcí býval zobrazován jako lalokoploutvá ryba vynořující se z vody na souš, dnes se vědci domnívají, že šlo o čistě vodního tvora, který na souši vůbec nepobýval. Byl vědecky popsán roku 1881 Josephem F. Whiteavesem podle množství fosilních jedinců objevených na lokalitách v kanadské provincii Quebec. Tento rybovitý obratlovec měl množství anatomických znaků společných s nejstaršími tetrapody ("praobojživelníky") a dosahoval délky až kolem 1,8 metru. Nejspíš se jednalo o dravce, který lovil kořist (malé vodní obratlovce) ve vodním prostředí za pomoci svých ostrých zoubků, které lemovaly jeho čelisti. V současnosti jsou rozeznávány dva druhy tohoto rodu, E. foordi a E. savesoderberghi.

Model eustenopterona.

Nový druh[editovat | editovat zdroj]

V roce 2018 byl ze svrchního devonu kanadského Ellesmere Island (Nunavut) popsán nový druh tohoto rodu, E. jenkinsi.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jason P. Downs, Edward B. Daeschler, Alison M. Long and Neil H. Shubin (2018). Eusthenopteron jenkinsi sp. nov. (Sarcopterygii, Tristichopteridae) from the Upper Devonian of Nunavut, Canada, and a Review of Eusthenopteron Taxonomy. Breviora 562: 1-24. doi: https://doi.org/10.3099/MCZ44.1

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • M. Laurin, F. J. Meunier, D. Germain, and M. Lemoine (2007). A microanatomical and histological study of the paired fin skeleton of the Devonian sarcopterygian Eusthenopteron foordi. Journal of Paleontology 81: 143–153.
  • Whiteaves, Joseph Frederick (1881). "On some remarkable fossil fishes from the Devonian rocks of Scaumenac Bay, in the Province of Quebec". Annals and Magazine of Natural History. 8: 159–162. doi:10.1080/00222938109487434.