Eufrosina Polocká

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Eufrosina Polocká
NarozeníPolocké knížectví
Úmrtí1167
Jeruzalém
Místo pohřbeníPolock
Povolánířeholnice
Nábož. vyznánípravoslaví
RodičeSvjatoslav Vseslavič Polocký a Sofja Kyjevská
PříbuzníGradzislava Svjataslauna, Vasilko I. Svajtoslavič, Vyachko Svyatoslavich a Davyd Svjatoslavič (sourozenci)
Funkceabatyše
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ikona Eufrosiny Polocké

Eufrosinie Polocká, bělor. Еўфрасі́ння Полацкая, rus. Евфроси́ния По́лоцкая (* 1104 Vitěbsk - 1167 (Jeruzalém) nebo 1173 (Polock)) byla dcera vitěbského knížete Svjatoslava, představená pravoslavného kláštera a osvícenka v období Kyjevské Rusi. Byla kanonizována v květnu 1910. V současné době je považována za svatou - ochránkyni Běloruska.

Život[editovat | editovat zdroj]

Ve dvanácti odmítla manželství a laický život obecně a odešla do Polockého kláštera (předpokl. 1116). Zhruba v roce 1119 se přestěhovala do cely při polockém chrámu Svaté Sofie, kde začala přepisovat knihy v místní knihovně.

Někdy po roce 1120 Efrosinia (tehdy ještě řeholnice) dala podnět k vybudování ženského Spaského kláštera v Selci u Polocku, kde stávala stará rezidence polockých biskupů. Po vybudování kláštera v roce 1126 byla jmenována představenou tohoto kláštera. Byla také iniciátorkou založení mužského klášteru Bohorodičky і сirkve Svaté bohorodičky při něm (1151-1154). Objednala u mistra klenotníka Lazaře Bogši (bělor. Лазар Богшa) zlatý kříž s relikviemi, který se později stal známým jako „kříž Efrosinie Polocké“ (1161). Za druhé světové války byl kříž během německé okupace odcizen a ztracen.

Na konci života se Efrosinie vydala na pouť do Jeruzaléma, kde po vyčerpávající cestě (předpoklad i diplomatické mise v Konstantinopolu) pravděpodobně zemřela (1167).

Úcta[editovat | editovat zdroj]

Pravoslavné církve Efrosinie Polocké existují v Londýně, South Rivers (USA) a Torontu (CAN).

V Bělorusku byla první budova církve po kanonizaci Eufrosinie vybudována v roce 1914, ale byla zbourána sovětskou vládou v roce 1951. Nová církev zasvěcená Efrosinie Polocké vznikla koncem 90. let 20. století v Minsku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]