Eufrosina Polocká

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eufrosina Polocká
Euphrosyne of Polatsk (icon).jpg
Narození 25. ledna 1110
Polock
Úmrtí 1173 (ve věku 62–63 let)
Jeruzalém
Místo pohřbení Polock
Povolání mnich
Nábož. vyznání pravoslaví
Rodiče Svjatoslav Vseslavič Polocký a Sofja Kyjevská
Příbuzní Gradzislava Svjataslauna, Vasilko I. Svajtoslavič, Vyachko Svyatoslavich a Davyd Svjatoslavič (sourozenci)
Funkce abatyše
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ikona Eufrosiny Polocké

Eufrosinie Polocká, bělor. Еўфрасі́ння Полацкая, rus. Евфроси́ния По́лоцкая (* 1104 Vitěbsk - 1167 (Jeruzalém) nebo 1173 (Polock)) byla dcera vitěbského knížete Svjatoslava, představená pravoslavného kláštera a osvícenka v období Kyjevské Rusi. Byla kanonizována v květnu 1910. V současné době je považována za svatou - ochránkyni Běloruska.

Život[editovat | editovat zdroj]

Ve dvanácti odmítla manželství a laický život obecně a odešla do Polockého kláštera (předpokl. 1116). Zhruba v roce 1119 se přestěhovala do cely při polockém chrámu Svaté Sofie, kde začala přepisovat knihy v místní knihovně.

Někdy po roce 1120 Efrosinia (tehdy ještě řeholnice) dala podnět k vybudování ženského Spaského kláštera v Selci u Polocku, kde stávala stará rezidence polockých biskupů. Po vybudování kláštera v roce 1126 byla jmenována představenou tohoto kláštera. Byla také iniciátorkou založení mužského klášteru Bohorodičky і сirkve Svaté bohorodičky při něm (1151-1154). Objednala u mistra klenotníka Lazaře Bogši (bělor. Лазар Богшa) zlatý kříž s relikviemi, který se později stal známým jako „kříž Efrosinie Polocké“ (1161). Za druhé světové války byl kříž během německé okupace odcizen a ztracen.

Na konci života se Efrosinie vydala na pouť do Jeruzaléma, kde po vyčerpávající cestě (předpoklad i diplomatické mise v Konstantinopolu) pravděpodobně zemřela (1167).

Úcta[editovat | editovat zdroj]

Pravoslavné církve Efrosinie Polocké existují v Londýně, South Rivers (USA) a Torontu (CAN).

V Bělorusku byla první budova církve po kanonizaci Eufrosinie vybudována v roce 1914, ale byla zbourána sovětskou vládou v roce 1951. Nová církev zasvěcená Efrosinie Polocké vznikla koncem 90. let 20. století v Minsku.