Ernst Klett Verlag

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ernst Klett Verlag
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formasoukromá společnost
Datum založení1897
ZakladatelErnst Klett starší
SídloStuttgart, Německo Německo
Adresa sídlaStuttgart, Německo
Charakteristika firmy
Produktyknihy
Mateřská společnostKlett Gruppe
Identifikátory
Oficiální webwww.klett.de
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ernst Klett Verlag je německé učebnicové nakladatelství. Jeho sídlem je Stuttgart. Od roku 1995 patří nakladatelství pod akciovou společnost Klett Gruppe.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní nakladatelství bylo založeno Ernstem Klettem starším roku 1897. Ernst Klett mladší založil regionální učebnicový program díky odkupu nakladatelství Bonz-Verlag v roce 1930. Roku 1945 obdržel jako jeden z prvních německých nakladatelů vydavatelskou licenci od americké vlády.

První z doposud používaných učebnicových řad angličtiny Learning English a matematiky Lambacher Schweizer byly vydány roku 1947. V roce 1956 byla zřízena první informační kancelář mimo Stuttgart v bavorském Mnichově. Již od roku 1962 začalo nakladatelství vydávat učebnice s kazetami pro multimediální výuku.

Roku 1968 bylo založeno kartografické oddělení. K učebnicím biologie začaly být od roku 1970 vydávány materiály použitelné pro zpětné projektory. V roce 1971 představilo nakladatelství na pedagogickém veletrhu v Dortmundu testovací program pro využití výpočetní techniky ve výuce. Téhož roku začaly vznikat také první audiovizuální nahrávky, určené pro předmět biologie.

V roce 1990 Ernst Klett Verlag otevřel jako první západoněmecké nakladatelství svou pobočku v Leipzigu. Roku 1992 odkoupilo nakladatelství kartografickou společnost VEB Hermann Haack Geographisch-Kartographische Anstalt Gotha, která dříve dodávala učebnice Německé demokratické republice. Nakladatelství dnes uchovává jednu z největších geogragicko-kartografických sbírek Evropy tzv. Perthes-Sammlung.

Logo společnosti je tvořeno tzv. Klett-Lilie. Jedná se stylizované písmeno e a k (iniciály zakladatele nakladatelství Ernsta Kletta mladšího), vytvořené roku 1953.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ernst Klett Verlag na německé Wikipedii.

  1. GRÄFE, Daniel. Stuttgarter Klett-Gruppe kauft weiter zu. Stuttgarter Zeitung [online]. 2019-04-01 [cit. 2020-04-09]. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]