Zpětný projektor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zpětný projektor

Zpětný projektor (Meotar), neboli zpětná promítačka, je jednoduchý analogový projektor, který slouží k promítaní materiálu na zeď nebo promítací plátno. Meotar je výrobek firmy Meopta. Vzhledem k tomu, že to dříve byla prakticky jediná dostupná značka na českém trhu (vlastní je například snad všechny české školy), vžilo se toto označení pro zpětné projektory obecně. Funguje na principu prosvícení, je tedy možné promítat skrze papír, fólie nebo diapozitivy. Materiál se přes soustavu čoček a zrcadel objeví pouze zvětšený na zdi.

Možnosti využití[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k technickým možnostem přístroje lze využít převážně jako náhradu za zápisky na tabuli. V dřívějších dobách využíváno ve školství před nástupem interaktivních tabulí a dataprojektorů. Pedagog si může například připravit zápis v pohodlí domova na papír a potom pouze promítnout na zeď či jinou vhodnou světlou plochu. Během promítaní je možné zvážit promítaní na tabuli nebo promítací plátno, kde lze použít různé šablony například na křížovky či osmisměrky.

Omezení[editovat | editovat zdroj]

Omezení vyplývají z analogové povahy zařízení. Projektor například nelze použít přímo pro digitální materiály uložené na datových nosičích. Takovéto materiály je však možné vytisknout na průhledné fólie pomocí speciální tiskárny.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]