Ernst Biberstein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ernst Biberstein
Ernst Biberstein at the Nuremberg Trials.PNG
Narození 15. února 1899
Hilchenbach
Úmrtí 8. prosince 1986 (ve věku 87 let)
Neumünster
Zaměstnavatel Gestapo
Politická strana Národně socialistická německá dělnická strana
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ernst Emil Heinrich Biberstein, narozený jako Ernst Szymanowski (15. února 1899, Hilchenbach8. prosince 1986, Neumünster) byl evangelický pastor, který se stal členem NSDAPSS, kde dosáhl hodnosti Obersturmbannführera. Stal se hlavou 6. oddílu skupiny C zvláštních jednotek Einsatzgruppen, jež vraždily civilní obyvatelstvo za frontou, převážně Židy. Jeho oddíl zavraždil dva až tři tisíce Židů na Ukrajině.

V roce 1947 byl postaven před americký vojenský tribunál v Norimberku v rámci procesu s příslušníky Einsatzgruppen. Byl shledán vinným zločiny proti lidskosti, válečnými zločiny a členstvím ve zločineckých organizacích, za což byl 10. dubna 1948 odsouzen k trestu smrti oběšením, který mu byl cestou milosti v roce 1951 změněn na doživotní vězení. Na svobodu se ovšem dostal již v roce 1958.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ernst Biberstein na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • (německy) Stephan Linck: Ernst Symanowski alias Biberstein – Ein Theologe auf Abwegen, in: Klaus-Michael Mallmann, Gerhard Paul a kolektiv: Karrieren der Gewalt – Nationalsozialistische Täterbiographien, Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 2004, ISBN 3-534-16654-X

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]