Ermanarich

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Ermanarich († 376), král Gótů, přezdívaný „gótský Alexandr“. Vládl gótskému kmeni Greuthungi, který obýval území dnešní Ukrajiny. Hranice jeho království nejsou zcela zřetelné, ale s největší pravděpodobností je tvořily řeky Dněstr a Don a že území leželo jižně od Pripjaťských blat.

Historické prameny[editovat | editovat zdroj]

Ermanarich je zmiňován ve dvou římských pramenech; písemnostech Ammiana Macellina a v Getice, díle historika Jordana ze 6. století. S odkazem na Ammianovo dílo, Ermanarich byl „nejbojovnější král“, který pravděpodobně spáchal sebevraždu poté, co nedokázal zastavit agresi Hunů, kteří jeho území napadli v 70. letech 4. století. Jeho království bylo zničeno a jeho lid upadl na 75 let do hunského poddanství.

Podle Jordana zase Ermanarich vládl zemi zvané Oium. Dále zmiňuje zabití mladé ženy jménem Sunilda ušlapáním koňmi za to, že byla Ermanarichovi nevěrná. Na to její dva bratři, Sarus a Ammius, krále vážně zranili a nechali ho nezotaveného čelit hunských hordám. Různé verze a variace tohoto výkladu lze nalézt v pozdější středověké germánské literatuře, např. v anglické a skandinávské (Jonakrovi synové). Jordanes napsal, že Ermanarich úspěšně vládl Gótům až do své smrti, kdy mu bylo 110 let.

V mnoha germánských příbězích je Ermanarich vystaven útokům Bickeho, Bikky nebo Sifky, který chtěl odplatu za znásilnění jeho ženy. Také v některých příbězích o Dietrichu Bernském vystupuje Ermanarich jako jeho strýc, který mu ukradl království.

Ermanarichova jména[editovat | editovat zdroj]

Ermanarichovo jméno v jeho přirozeném jazyce, gótštině, znělo pravděpodobně Aírmanareiks. Protože však byl velmi frekventovanou postavou germánské literatury již od 13. století, je možné se setkat s různými tvary.

Latinská jména:

  • v Jordanově Getice jako Ermanaricus

Germánská jména:

  • ve staroanglickém eposu Beowulf jako Eormenric
  • ve staré severštině jako Jörmunrekkr
  • ve středověké němčině jako Ermenrich

Mimo tato jména je známe také jako Hermanarich, Erminrich, Emmerich, Ermanrik apod. Protože také jméno Heiðrekr je synonymem k Ermanarichovi, může být král identickou postavou s Heiðrekrem Ulfhamrem ze ságy Hervarar, řečeným vládcem Gótů na dlouhé časy.