Erijský kanál

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Erijský kanál (anglicky Erie Canal) je umělá vodní cesta nacházející se ve státě New York. Je dlouhý 363 mil a vede z Albany na řece Hudson do Buffala na Erijském jezeře, čímž vytváří splavnou vodní trasu z Velkých jezer do Atlantského oceánu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Moderní zdymadlo u Niagarského srázu

Poprvé byl návrh na výstavbu kanálu přednesen roku 1808. V letech 1817 až 1832 probíhala samotná stavba[1] a 26. října 1825 došlo k jeho oficiálnímu otevření. Představoval první dopravní systém mezi východním pobřežím (New York) a západním vnitrozemím (Velká jezera), během něhož nebyla nutná překládka zboží. Navíc byla lodní doprava rychlejší než vozy tažené zvířaty a také se snížily náklady na dopravu o zhruba 95 %. Kanál přispíval k příchodu nových osadníků do západních oblastí newyorského státu, otevřel oblasti dále na západ pro budoucí kolonizaci a pomohl stát se New Yorku hlavním americkým přístavem. Mezi lety 1834 až 1862 byl dále rozšířen a roku 1918 byla původní stavba nahrazena větším kanálem s názvem New York State Barge Canal.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Dnes je Erijský kanál součástí vodního komplexu pod jménem New York State Canal System. Jakožto nejúspěšnější vodní cesta vytvořená člověkem[2] se roku 2000 Erijský kanál zařadil mezi oblasti amerického národního dědictví.[3] Přestože byl v poslední době spíše využíván pro rekreační plavbu, od roku 2008 zde došlo i k rozkvětu komerční říční dopravy.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Erie Canal na anglické Wikipedii.

  1. Roy Finch. The Story of the New York State Canals: Governor DeWitt Clinton's Dream [online]. New York State Engineer and Surveyor (republished by the New York State Canal Corporation), 1925 [cit. 2009-06-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 04-09-2009. 
  2. Erie Canalway National Heritage Corridor
  3. eriecanalway.org
  4. nytimes.com

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LANGBEIN, Walter Basil. Hydrology and Environmental Aspects of Erie Canal (1817-99). Washington: U.S. Govt. Print. Office, 1976. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]