Eric S. Raymond

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Eric Steven Raymond
Eric S. Raymond v roce 2005
Eric S. Raymond v roce 2005
Narození4. prosince 1957 (66 let)
Boston, USA
BydlištěPensylvánie
Alma materPensylvánská univerzita
Povoláníprogramátor, spisovatel a novinář
Politická stranaLibertariánská strana
Webwww.catb.org
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eric Steven Raymond (často odkazovaný iniciálami ESR; * 4. prosince 1957, Boston) je americký programátor. Je autorem eseje Katedrála a tržiště (anglicky The Cathedral and the Bazaar), která porovnává dva vývojové modely softwaru, a je současným správcem Jargon File (také známý jako The New Hacker's Dictionary). Kvůli Jargon File se proslavil jako historik/antropolog hackerské kultury, od roku 1997 se stal vedoucí osobností hnutí open source.

Raymond je zapálený libertarián. Zajímá se o science fiction, je nadšeným amatérským hudebníkem a má černý pás v taekwondo. Jeho obhajoba Druhého dodatku o právu vlastnit střelnou zbraň a podpora války v Iráku mnoho lidí pobouřila, ale zdá se, že se mu líbí kontroverze, kterou vyvolává.[zdroj?]

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Napsal také esej Stručná historie hackerství (v anglickém originále A Brief History of Hackerdom), která líčí historii počítačových nadšenců a výzkumníků od počátků, rozvoj ARPANETu, UNIXu, postupný vývoj subkultury lidí kolem počítačů a její změny, způsobené souvisejícími objevy a inovacemi v oblasti software i hardware. Založení Free Software Foundation (Nadace pro svobodný software) a projektu GNU (rekurzivní zkratka: GNU není Unix) Richardem Matthewem Stallmanem. Končí devadesátými léty (masový nástup Internetu a Linuxu).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]