Přeskočit na obsah

Eparchie kolomenská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Eparchie Kolomna
Základní informace
SídloKolomnaRuskoRusko Rusko
KatedrálaSobor Zesnutí přesvaté Bohorodice (Kolomna)
Zřízena1350/13. dubna 2021
MetropolitaPavel (Ponomarjov)
Další informace
Webhttps://mosmit.ru/eparhy/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eparchie Kolomna je eparchie ruské pravoslavné církve nacházející se v Rusku.

Území a titul biskupa

[editovat | editovat zdroj]

Zahrnuje správní hranice území městských okruhů Kolomna, Ramenskoje, Bronnicy, Žukovskij, Zarajsk, Kašira, Serebrjanyje Prudy, Luchovicy, Voskresensk a Jegorjevsk Moskevské oblasti.

Eparchiálnímu biskupovi náleží titul biskup krutický a kolomenský.

Kolomenská katedra byla zřízena v polovině 14. století, a to nejpozději v březnu 1353. Biskup Afanasij z Kolomny byl poprvé zmíněn v duchovní závěti velikého knížete Semjona Hrdého roku 1350, poté mezi hierarchy kteří byli přítomni na pohřbu metropolity kyjevského Feognosta dne 13. března 1353.

Hlavním účelem vytvoření eparchie bylo poskytnout metropolitům celé Rusi (oficiálně metropolita kyjevský), kteří měli rezidenci v Moskvě pomocného biskupa. Kolomenští biskupové zaujímali v církevní hierarchii v 14.-15. století vysoké postavení. Plnily úkoly metropolitů a často byli správci velkoknížectví.

V 60. letech 14. století přešly záležitosti metropolitního vikáře na biskupa sarského a podonského, který byl povolán do Moskvy a jeho sídlem bylo Krutické podvorje. To velmi přispělo ke ztrátě dřívějších pozic kolomenské eparchie, její biskupové již nehráli klíčovou roli při řešení církevních a politických otázek.

V 17. století byla kolomenská eparchie nejmenší eparchií Ruské pravoslavné církve a podle arcidiakona Pavla z Aleppa také nejchudší.

Dne 5. prosince 1657 patriarcha Nikon zrušil kolomenskou eparchii a její území připojil k patriarchální oblasti. Po 9 letech byla eparchie obnovena a to jmenováním archimandrity Misaila dne 9. června 1667. Eparchie byla také povýšena na archieparchii.

Eparchie v 18. století přestala hrát jakoukoli roli v systému církevně-správních vztahů. Biskupové byli do ní jmenováni především za účelem zajištění jejich materiální existence. Stala se jakýmsi „útočištěm“ pro biskupy, kteří dočasně nebo úplně odešli do důchodu.

Dne 31. července 1799 byla eparchie znovu zrušena a stala se součástí moskevské eparchie. Její biskupové získali titul biskup moskevský a kolomenský. Část území kolomenské eparchie připadla rjazaňské eparchii.

S obnovením patriarchátu roku 1917 se Moskva a Moskevská gubernie staly patriarchální eparchií. Dne 8. prosince 1917 bylo rozhodnuto Místní radou Ruské pravoslavné církve aby patriarchální vikář získal titul arcibiskup kolomenský a možajský.

Dne 27. dubna 1934 udělil Prozatímní patriarchální Svatý synod patriarchálnímu locum tenens metropolitovi Sergiju (Stragorodskému) titul metropolita moskevský a kolomenský.

Od roku 1947 získal patriarchální vikář titul metropolita krutický a kolomenský.

Dne 13. dubna 2021 byla rozhodnutím Svatého synodu znovu obnovena eparchie kolomenská a zařazena do moskevské metropole.

Seznam biskupů

[editovat | editovat zdroj]

Biskupové kolomenští

[editovat | editovat zdroj]

Biskupové kolomenští a kaširští

[editovat | editovat zdroj]

Biskupové kolomenští a tulští

[editovat | editovat zdroj]

Biskupové kolomenští a kaširští

[editovat | editovat zdroj]

Kolomenský vikariát moskevské eparchie

[editovat | editovat zdroj]

Kolomenská eparchie

[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Коломенская епархия na ruské Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]