Elmer Gedeon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Elmer Gedeon
Narození 15. duben 1917
USA Cleveland, Ohio, USA
Úmrtí 20. duben 1944
Francie Saint-Pol, Francie
Národnost Američan
Alma mater Michiganská univerzita
Ocenění Purpurové srdce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Elmer John Gedeon (15. dubna 1917, Cleveland, Ohio20. dubna 1944) je jeden ze dvou hráčů baseballové ligy Major League Baseball, kteří padli ve druhé světové válce. Jako důstojník ETO se zúčastnil několika misí, včetně té osudné.

V Michiganu se Gedeon stal All-American v atletice a proslavil se také v americkém fotbalu a baseballu. V roce 1938 pokořil světový rekord v překážkovém běhu. Po škole se zaměřil pouze na baseball, kde hrával v nejvyšší lize Major League Baseball pozici outfieldera za klub Washington Senators. Většinu času v letech 1939 a 1940 strávil v nižších ligách, na podzim roku 1940 ho však Senators povolali zpět do jejich týmu.

Jeho baseballová kariéra byla krátce nato ukončena, když se v roce 1941 nechal naverbovat do Armády Spojených států amerických. Vycvičen byl jako pilot bombardérů a roku 1942, kdy bylo jeho letadlo sestřeleno, byl vyznamenán medailí za statečnost. O dva roky později byl v dubnu opět sestřelen během mise při průletu nad Francií, když pilotoval bombardér B-26. Pád letadla nepřežil. Gedeon je pochován ve Spojených státech na Arlingtonském národním hřbitově.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Elmer Gedeon na anglické Wikipedii.