Elena Văcărescu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Elena Văcărescu
Elena Văcărescu.jpg
Narození21. září 1868
Bukurešť
Úmrtí17. února 1947 (ve věku 78 let)
Paříž
Místo pohřbeníCimitirul Șerban Vodă
Povoláníbásnířka, diplomatka, novinářka, překladatelka, spisovatelka a libretistka
Tématapoezie
Oceněníprix Archon-Despérouses (1889)
Cena Julesa Favreho (1901)
rytíř Čestné legie
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Elena Văcărescu (francouzsky Hélene Vacaresco, 21. září 1864 Bukurešť17. února 1947 Paříž) byla rumunsko-francouzská spisovatelka, jeden z posledních potomků slavné rumunské básnické rodiny Văcărescu.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v rodině šlechtických prominentů. Mládí strávila na rodinném statku poblíž Târgoviște. Zajímala se o anglickou a francouzskou literaturu, setkala se s Victorem Hugem a Sully Prudhommem. V roce 1888 se setkala s tehdejší rumunskou královnou Alžbětou z Wiedu, manželkou krále Karla I., která sama byla literárně činná. Královna měla k básnířce velmi blízký vztah.

Protože královský pár neměl dědice a následníka trůnu, adoptoval král Karel I. roku 1881 svého synovce Ferdinanda. Roku 1889 jej rumunský parlament uznal za následníka trůnu a Ferdinand přibyl do Rumunska. Mezi princem následníkem, naprostým cizincem ve svém novém domově, a Elenou vznikl hluboký vztah. Alžběta, jež k Eleně velmi lnula, románek podporovala, ignorujíc skutečnost, že manželství mezi oběma mladými lidmi bylo nepřípustné – podle rumunské ústavy z roku 1866 následníkovi trůnu nebylo dovoleno oženit se s Rumunkou. Nešťastná aféra způsobila roku 1891 velký rozruch a dynastickou krizi; výsledkem byl exil obou žen – Alžběta odjela do Neuwiedu a Elena do Paříže, zatímco Ferdinand se vydal na cestu po Evropě hledat nevěstu, jíž se nakonec stala vnučka královny Viktorie, princezna Marie z Edinburghu.

Elena se pak nadále věnovala literární činnosti, překládání rumunských básníků do francouzštiny, účastnila se několika mírových kongresů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Elena Văcărescu na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]