Eesti Liinirongid

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Elektriraudtee)
Skočit na: Navigace, Hledání
Elektriraudtee
Stadler Flirt Keila jaamas1.jpg
Právní forma akciová společnost
Založeno říjen 2013
Sídlo Tallinn
Souřadnice sídla
Oficiální web elron.ee
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Elektrická jednotka z produkce RVR jako osobní vlak Tallinn - Riisipere opouští zastávku Jaanika

Eesti Liinirongid AS (zkráceně Elron), do září 2013 Elektriraudtee AS,[1] (VKM: ER)[2] je estonský dopravce, provozující osobní železniční dopravu na železničních tratích na území celého Estonska. Tato společnost vznikla vyčleněním z Eesti Raudtee a je plně ve státním vlastnictví.

Síť spojů[editovat | editovat zdroj]

Elektriraudtee původně provozovala vlakové spoje na 132 km železniční sítě provozovatele dráhy Eesti Raudtee, které jsou elektrizovány soustavou 3 kV DC. Od ledna 2014 pak zahájila provoz i na neelektrizovaných tratích, kde nahradila soukromého dopravce Edelaraudtee.[1]

Elektrické vlaky jsou provozovány z tallinnského hlavního nádraží Balti Jaam do východní a západní větve:

Elektrická jednotka Flirt ve stanici Keila

Vozidla[editovat | editovat zdroj]

Společnost původně používala několik typů elektrických jednotek, které v 70. a 80. letech 20. století vyrobila vagonka RVRRize. Později si společnost objednala u společnosti Stadler 38 elektrických a motorových jednotek typu FLIRT. Konkrétně šlo o 18 elektrických jednotek (12 třívozových a 6 čtyřvozových) a 20 motorových jednotek (6 dvouvozových, 8 třívozových a 6 čtyřvozových motorových jednotek). Jejich dodávky byly zahájeny v závěru roku 2012.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b POKK, Henri. Elron převzal provozování motorových vlaků v Estonsku [online]. Stránky přátel železnic [cit. 2015-02-02]. Dostupné online. 
  2. Vehicle Keeper Marking Register [online]. Valenciennes: European Railway Agency, 2011-01-06 [cit. 2011-01-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. ŠTEFEK, Petr. Zkušební provoz jednotek Stadler Flirt v Estonsku [online]. Stránky přátel železnic [cit. 2015-02-03]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]