Edelaraudtee

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Edelaraudtee
Diesel train at Narva.jpg
Právní forma akciová společnost
Založeno 1997
Sídlo Türi
Souřadnice sídla
Majitel FirstGroup
Oficiální web www.edel.ee
Některá data mohou pocházet z datové položky.
V jednom z osobních vlaků společnosti Edelaraudtee

Edelaraudtee AS (VKM: EE)[1], v překladu Jihozápadní železnice, se sídlem v Türi je estonským železničním dopravcem a provozovatelem dráhy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost vznikla v roce 1997 vyčleněním ze státních železnic Eesti Raudtee (EVR), stále však byla ve státních rukou. V roce 2000 pak byla privatizována formou prodeje britské společnosti GB Railways. O několik let později pak byla společnost prodána estonské soukromé společnosti GoGroup.

Infrastruktura[editovat | editovat zdroj]

Do společnosti Edelaraudtee byla z EVR vyčleněna také část estonské železniční sítě, konkrétně tratě Tallinn - Lelle - Pärnu - Mõisaküla - hranice s Lotyšskem, Lelle - Viljandi a Liiva - Ülemiste, celkem 273,811 km železničních tratí. Tyto tratě jsou nyní vyčleněny do dceřiné společnosti Edelaraudtee Infrastruktuuri AS.

Tratě ve správě Edelaraudtee Infrastruktuuri umožňují provoz osobních vlaků s těmito maximálními rychlostmi:

Úsek z Pärnu do Mõisaküly na hranici s Lotyšskem, kde byla pravidelná osobní doprava zastavena 31. ledna 1996 a ukončení nákladní dopravy následovalo v roce 2002, byl zrušen a koleje byly v roce 2008 sneseny.[2]

Lokomotiva ČME3-3486 v depu Edelaraudtee Tallinn-Väike

Vozidla[editovat | editovat zdroj]

Pro osobní dopravu společnost využívá motorové jednotky řad DR1A, vyráběné vagonkou RVRRize. Některé z nich byly remotorizovány na typ DR1B s použitím spalovacího motoru MTU. Dále pak používá jednotky řady DR1BJ, které vznikly rozdělením originálních (tj. neremotorizovaných) jednotek řady DR1B.

V nákladní dopravě a pro posun používá společnost výhradně lokomotivy československé konstrukce typu ČME3, resp. modernější verze ČME3T.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vehicle Keeper Marking Register [online]. Valenciennes: European Railway Agency, 2011-01-06 [cit. 2011-01-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. POKK, Henri; ŠTEFEK, Petr. Zánik trati Pärnu – Mõisaküla [online]. Stránky přátel železnic, 2008 [cit. 2010-08-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]