Edward Gibson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Edward George Gibson
Gibson-e.jpg
Astronaut NASA
Státní příslušnostSpojené státy americké
Datum narození8. listopadu 1936 (84 let)
Místo narozeníUSA Buffalo, stát New York, USA
Předchozí
zaměstnání
Inženýr
Čas ve vesmíru84 dní, 1 hodina a 15 minut
Kosmonaut od1965
MiseSkylab 4
Znaky misíSkylab3-Patch.png
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Edward George Gibson (* 8. listopadu 1936, Buffalo, stát New York, USA)[1] je bývalý americký vědec a astronaut, který se zúčastnil letu na stanici Skylab.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Jako dítě byl dosti nemocný, často ležel v nemocnici. Otec se rozhodl jej uzdravit intenzivním sportováním, nutil jej často běhat a hrát fotbal. Léčebná kúra dokonale zabrala. Po základní a střední škole se dostal v roce na University of Rochester a v roce 1959 ji úspěšně absolvoval. V roce 1965 dokázat obhájit doktorát fyzikálních věd na kalifornském technologickém institutu (California Institute of Technology). Pak přijal místo v laboratoři praktických výzkumů firmy Phileo Corp. Napsal výtečnou monografii s názvem Klidné Slunce. Je ženatý a má čtyři děti. Do týmu astronautů byl přijat v červnu 1965. Napřed prošel ročním leteckým výcvikem na vojenské základně Williams v Arizoně, pak následoval vlastní kosmonautický výcvik.

Let do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Kosmická loď Skylab 4 odstartovala z kosmodromu na mysu Canaveral v listopadu 1973. Na palubě byli s Gibsonem ještě astronauti Gerald Carr a William Pogue. Ještě tentýž den startu se spojili s orbitální stanici Skylab 1 a zůstali zde rekordní dobu téměř 3 měsíců (84 dní). Byla to poslední expedice na tuto stanici, vyplněná desítkami vědeckých pokusů, výstupy do vesmíru a sledováním tehdy dobře viditelné Kohoutkovy komety. Zpáteční cesta na Zemi proběhla bez problémů a také přistání v kabině s pomocí padáků na hladině Tichého oceánu. Pět měsíců po jejich odletu stanice Skylab 1 v atmosféře Země zanikla.

Po skončení letu[editovat | editovat zdroj]

Po několika měsících od návratu na Zemi se Gibson rozhodl z NASA odejít a u společnosti Aerospace Corporation se věnoval vyhodnocování celého programu Skylab. Podílel se i na přípravě možných využití připravované evropské orbitální stanice Spacelab. V březnu 1977 se k NASA na tři roky vrátil.[2]. V roce 1993 byl prezidentem společnosti Gibson International Corp., Carlsbad.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-specialisté USA, s. 361. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Edward George Gibson, s. 320. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]