Edward Gibson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Edward George Gibson
Astronaut NASA
Státní příslušnostSpojené státy americké
Datum narození8. listopadu 1936 (86 let)
Místo narozeníUSA Buffalo, stát New York, USA
Předchozí
zaměstnání
Inženýr
Čas ve vesmíru84 dní, 1 hodina a 15 minut
Kosmonaut od1965
MiseSkylab 4
Znaky misí
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Edward George Gibson (* 8. listopadu 1936, Buffalo, stát New York, USA)[1] je bývalý americký vědec a astronaut, který se zúčastnil letu na stanici Skylab.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Jako dítě byl dosti nemocný, často ležel v nemocnici. Otec se rozhodl jej uzdravit intenzivním sportováním, nutil jej často běhat a hrát fotbal. Léčebná kúra dokonale zabrala. Po základní a střední škole se dostal v roce na University of Rochester a v roce 1959 ji úspěšně absolvoval. V roce 1965 dokázat obhájit doktorát fyzikálních věd na kalifornském technologickém institutu (California Institute of Technology). Pak přijal místo v laboratoři praktických výzkumů firmy Phileo Corp. Napsal výtečnou monografii s názvem Klidné Slunce. Je ženatý a má čtyři děti. Do týmu astronautů byl přijat v červnu 1965. Napřed prošel ročním leteckým výcvikem na vojenské základně Williams v Arizoně, pak následoval vlastní kosmonautický výcvik.

Let do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Kosmická loď Skylab 4 odstartovala z kosmodromu na mysu Canaveral v listopadu 1973. Na palubě byli s Gibsonem ještě astronauti Gerald Carr a William Pogue. Ještě tentýž den startu se spojili s orbitální stanici Skylab 1 a zůstali zde rekordní dobu téměř 3 měsíců (84 dní). Byla to poslední expedice na tuto stanici, vyplněná desítkami vědeckých pokusů, výstupy do vesmíru a sledováním tehdy dobře viditelné Kohoutkovy komety. Zpáteční cesta na Zemi proběhla bez problémů a také přistání v kabině s pomocí padáků na hladině Tichého oceánu.

Po skončení letu[editovat | editovat zdroj]

Po několika měsících od návratu na Zemi se Gibson rozhodl z NASA odejít a u společnosti Aerospace Corporation se věnoval vyhodnocování celého programu Skylab. Podílel se i na přípravě možných využití připravované evropské orbitální stanice Spacelab. V březnu 1977 se k NASA na tři roky vrátil.[2]. V roce 1993 byl prezidentem společnosti Gibson International Corp., Carlsbad.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-specialisté USA, s. 361. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Edward George Gibson, s. 320. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]