Edward Evan Evans-Pritchard

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Edward Evan Evans-Pritchard
Narození21. září 1902
Sussex nebo Crowborough
Úmrtí11. září 1973 (ve věku 70 let)
Oxford
Alma materExeterská kolej
Londýnská škola ekonomie
Oxfordská univerzita
Povolánívysokoškolský učitel, sociální antropolog a politolog
ZaměstnavateléLondýnská škola ekonomie (do 1930)
Oxfordská univerzita (1946–1970)
Káhirská univerzita
Univerzita v Cambridgi
OceněníRivers Memorial Medal (1937)
Knight Bachelor
Společník Britské akademie
DětiAmbrose Evans-Pritchard
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sir Edward Evan Evans-Pritchard (21. září 1902 Sussex11. září 1973 Oxford) byl britský sociální antropolog a religionista. Proslavil se zjeména svými výzkumy v Africe, v Súdánu a na horním toku Nilu. Mezi lety 19461970 byl profesorem sociální antropologie na Oxfordské univerzitě, roku 1971 byl povýšen do šlechtického stavu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Evans-Pritchard se narodil v rodině anglikánského faráře a v letech 1921- 1924 studoval moderní historii v Oxfordu. Antropologii studoval u C. G. Seligmana na London School of Economics (LSE), kam v té době právě přišel Bronislaw Malinowski. Společně s R. Firthem se stal jeho prvním, i když kritickým žákem. Roku 1926 byl Seligman pověřen, aby pro ministerstvo kolonií udělal výzkum v Súdánu, ale protože onemocněl, ujal se úkolu Evans-Pritchard. Výsledky prvního výzkumu mezi Azande obhájil jako disertační práci a pak se mezi ně pravidelně vracel. Roku 1930, když Britové krvavě potlačili povstání nilotských Nuerů, začal pracovat tam, ačkoli mu dlouho trvalo, než ho domorodci přestali vnímat jako nepřítele. V letech 1932–1935 byl profesorem na univerzitě v Káhiře, od roku 1935 profesorem africké sociologie v Oxfordu.

Za druhé světové války sloužil jako důstojník v Habeši, kde vedl partyzánskou válku proti Italům, dále v Súdánu, v Libyi a v Sýrii. Podle svědectví jeho kolegy, antropologa Lienhardta, „se části jeho života podobaly dobrodružnému románu“. Ke konci války, v roce 1944 konvertoval ke katolictví. Po válce přednášel rok v Cambridge a v roce 1947 nastoupil po Alfredu Radcliffe-Brownovi jako profesor antropologie v Oxfordu, kde přednášel až svého do penzionování v roce 1970. S manželkou Iomou měli pěti dětí.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Evans-Pritchard byl především neobyčejně poctivý a kritický vědec, přísný kritik všech pouze spekulativních teorií, kterých bylo i v antropologii dost. Přísně posuzoval například tehdy módní evolucionismus, jednoduchou představu lineárního vývoje společností, a to často navzdory známým skutečnostem. Se snahou o objektivní popis spojoval i úsilí o hluboké porozumění studovaným kulturám. Jeho popisy vycházejí z respektu ke studovaným „domorodcům“, u nichž samozřejmě předpokládal značnou míru racionality i dalších schopností. Jako religionista ostře kritizoval jak psychologické (Edward Burnett Tylor, James Frazer, Sigmund Freud), tak sociologické (Karl Marx, Durkheim, Malinowski) teorie o vzniku náboženství, i když právě Durkheima si nesmírně vážil.

Smysl svého antropologického bádání však neviděl jen ve shromažďování informací, protože studium „primitivních“ společností může významně prohloubit naše chápání společností moderních, složitějších a méně přehledných. Evans-Pritchard zdůrazňoval významné paralely mezi prací antropologa a historika; že jeden z nich pracuje s přímými svědectvími a druhý s archiváliemi, je podle něho jen technický rozdíl. Jako se historik snaží překlenout propast času a pochopit minulé, snaží se antropolog překlenout kulturní a jazykovou propast a ukázat „domorodce“ ne jako nepochopitelné kuriozity, ale jako nám velice podobné lidi.

Výběrová bibliografie[editovat | editovat zdroj]

  • Witchcraft, Oracles and Magic Among the Azande, 1937
  • The Nuer: A Description of the Modes of Livelihood and Political Institutions of a Nilotic People, 1940
  • African Political Systems, 1940
  • The Sanusi of Cyrenaica, 1949
  • Kinship and Marriage Among the Nuer, 1951
  • Social anthropology, 1951
  • Theories of Primitive Religion, 1965
  • The Zande Trickster, 1967

Sekundární literatura[editovat | editovat zdroj]

  • DOUGLAS, Mary: Edward Evans-Pritchard. New York: Viking Press, 1980.
  • PALS, Daniel L.: "Sociální 'výtvor srdce': E. E. Evans-Pritchard", in Osm teorií náboženství. Praha: ExOriente, 2015; s. 302–342. ISBN 978-80-905211-2-4

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]