E!E

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
E!E
Základní informace
Přezdívky Eečka, Éčka
Původ Příbram
Žánry Punk, Punk-rock
Aktivní roky 1987 - současnost
Web http://www.eecka.eu
Současní členové
Bořivoj Řehoř (88-dosud), Petr Stawarz (91-dosud), Petr Mottl (88-dosud) a Roman Vojtíšek (92-dosud)
Dřívější členové
Robert Kyselo (87-92), Vilda Řapek (87-88), Miroslav Berger (87-88), Láďa Havlík (89-91), Petr Bakalerov (87-13)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

E!E je česká punková kapela původem z Příbrami hrající od roku 1987.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kapela se zformovala koncem roku 1987 v Příbrami, kde většina jejích členů pracovala ve firmě ZTR RD Příbram. Inspirací pro vznik E!E (původně "Hudební kroužek E.E.") se stala místní kapela Bon Pari (ta ovšem hrála spíše novou vlnu). Cílem E!E bylo od začátku provokovat a pobuřovat. I název proto měl znamenat něco odporného (citoslovce při znechucení). Původnímy členy byli Robert Kyselo (bicí), Vilda Řapek (basová kytara, zpěv), Petr "Bakča" Bakalerov (kytara, zpěv) a Miroslav Bergerstein (akordeon, zpěv). Kyselo zároveň figuroval jako hlavní autor textů. Kapela poprvé koncertovala v létě roku 1988 v příbramské hospodě U Podařilů. Tou dobou také vyšla její první kazeta pojmenovaná Obyčejní poserové jako parodie na album Obyčejní hrdinové kapely HNF. V roce 1988 po odchodu Řapka a Bergersteina na vojnu doplnil sestavu baskytarista Bořivoj "Bořek" Řehoř. Místo však záhy přenechal Petru "Motlíku" Mottlovi a od té doby se v kapele věnuje pouze zpěvu. Skupina v období komunismu sice nečelila oficiálním zákazům, měla však problém zajistit si místo k vystupování. Několik koncertů tak odehrála pod záminkou imaginární svatby či oslavy narozenin[1].

E!E v roce 2017
E!E v roce 2017. Z leva Mottl, Stawarz, Řehoř a Davídek

Ze zakládajících členů zůstal pouze Bakalerov, ostatní odešli po nahrání „Poserů“ a Kyselo po albu 0001. Bakalerov se na konci 80. let odstěhoval z Příbrami do Písku a na čas omezil vystupování. Zbylí členové proto přibrali kytaristu Ladislava Havlíka a kapela dál fungovala ve dvou sestavách - s Bakalerovem jako E!E a s Havlíkem jako Hilfe Schule, později už pouze jako E!E s oběma kytaristy. Havlíka v roce 1991 vystřídal Petr Stawarz z kapely Franta Mast. Sestava se definitivně ustálila roku 1992 po příchodu bubeníka Romana Vojtíška z téže kapely[2]. Popularita skupiny postupně rostla. V roce 1996 hráli v pražské sportovní hale jako předskokani britských Sex Pistols[3]. Po tomto kariérním vrcholu však došlo kvůli neshodám s manažerem a postupnému úbytku aktivit kapely k odchodu Řehoře, který se posléze věnoval provozování restaurace a pořádání hudebních akcí. Bakalerov se tak stal jediným zpěvákem a kapela ve čtyřčlenné sestavě v roce 1998 vydala album Děláme co můžem. V roce 1999 s Řehořem natočili nové verze 26 skladeb z předchozích alb pod názvem Dacet pe!ecek + bonus. Poté se do E!E opět vrátil. V novém tisíciletí se tvůrčí rytmus skupiny výrazně zpomalil a kapela vydala pouze dvě studiová alba s novým materiálem Lepší už to nebude (2006) a 2012 (2012). Podle Řehoře za tímto zvolněním stálo odstěhování členů do různých měst a omezený prostor na prezentování nových písní publiku, které na koncertech očekává především odehrání všech kultovních skladeb[1].

15. prosince 2013 zemřel zakládající člen kapely Petr "Bakča" Bakalerov.[4] Vzpomínkové akce se bez nároku na honorář zúčastnilo několik spřízněných kapel (např. Visací zámek nebo Tři sestry). Rok po Bakalerově smrti o něm vznikl dokument Jako Indián ne!erad hulím sám. Jeho premiéře předcházel unplugged koncert zbylých členů kapely. Ta se rozhodla ve vystupování pokračovat ve čtyřčlenném složení s čestným hostem, druhým kytaristou Robinem Davídkem (ex Krucipüsk, Vitacit, Aleš Brichta Band, Doctor P.P.). Kapela je populární především díky pravidelnému živému vystupování. Již tradičně E!E zařazují do svého koncertního roku dvě turné s kapelami Tři sestry a S.P.S. V roce 2017 oslavila skupina 30 let své existence.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Skupina E!E hraje punk, punk-rock. Mezi vzory patří skupiny The Clash, Ramones, Sex Pistols či The Exploited. Texty reagují na aktuální dění (např. Skins, Lochotín), partnerské vztahy (O ženách, Poslouchej, O lásce), život člověka pracujícího v továrně (ČKD, Práce, Dělník), nechybí ani témata politická (Míša, ABA-16-10, Náměstek). V repertoáru kapely se objevují také cover verze například písně Chodím po Broadwayi (Číro), Král a Klaun od Karla Kryla (O Králi), Belfast od Boney M. (Víme), Homicide od kapely 999 (Humusák) či písně Should I Stay Or Should I Go od kapely The Clash (Kleš). Cover verze jsou vždy opatřeny českým textem. Mezi největší hity kapely patří písně Poslouchej, Pogo, Humusák, Míša, Hovno a Nasraná.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Nynější sestava[editovat | editovat zdroj]

  • Bořivoj „Bořek“ Řehoř – zpěv
  • Petr „Stawy“ Stawarz – kytara
  • Petr „Motlík“ Mottl – baskytara
  • Roman „Spejbl“ Vojtíšek – bicí

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b WWW.IROCKSHOCK.NET, ROCKSHOCK -. ROCKSHOCK - www.irockshock.net - E!E – Dneska provokujou akorát politici. www.irockshock.net [online]. [cit. 2017-04-19]. Dostupné online. (česky) 
  2. top. „Chtěl bych napsat paměti, ale já si vlastně nic nepamatuju….". „Chtěl bych napsat paměti, ale já si vlastně nic nepamatuju…." [online]. [cit. 2018-08-30]. Dostupné online. (česky) 
  3. www.punk.cz [online]. www.punk.cz [cit. 2016-06-06]. Dostupné online. 
  4. PEŠKA, Martin. Zemřel kytarista a zakládající člen skupiny E!E Petr “Bakča” Bakalerov [online]. Top zine, 2013-12-15 [cit. 2013-12-15]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]