Dzanabadzar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dzanabadzar
Dzanabadzar, mongolský malíř z 19. století
Dzanabadzar, mongolský malíř z 19. století
Rodné jménoIšdordž
Narození1635
Úmrtí1723
Národnostmongolská
Zeměchalchské Mongolsko
Znám jakoprvní bogdgegén, všestranný umělec
TitulÖndör-gegén, bogdgegén, džebzundamba chutugtu
Nábož. vyznáníbuddhismus, škola gelugpa
Rodičechán Gombodordž
Příbuzníchán Čichundordž (bratr)
Funkcedžavdzandamba chutagt
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dzanabadzar či Öndör-gegén Dzanabadzar (mongolsky Өндөр Гэгээн Занабазар, 16351723), rodným jménem Išdordž (mongolsky Ишдорж) byl mongolský aristokrat, syn Tüšetü-chána Gombodordže, první bogdgegén a významný a všestranný umělec.

Život[editovat | editovat zdroj]

Dzanabadzar byl synem Gombodordže, třetího mongolského Tüšetü-chána. Roku 1639 byl na sjezdu představitelů chalchaských Mongolů prohlášen za jejich duchovního vůdce s titulem Öndör-gegén. Pátý dalajláma Ngawang Lozang Gjamccho ho později uznal za převtělence tibetského buddhistického učence Taranathy (1575–1634), který byl patnáctým převtělencem v linii džebzundamba chutugtuů a udělil mu sanskrtské jméno Jñānavajra (ज्ञानवज्र, mongolsky Dzanabadzar, „Záblesk moudrosti“). Později obdržel ještě titul bogdgegén.

Dzanabadzar rozšířil vliv buddhistické školy gelugpa v Mongolsku, která tak nahradila dosud převládající vliv školy sakjapa. Jeho těsné vztahy s chalchaskými mongolskými chány (včetně bratra Čichundordže) a čchingským císařem Kchang-sim usnadnily roku 1691, po jejich porážce Džúngary, přechod chalchských Mongolů do čchingského poddanství.

Vedle své duchovní a politické role byl Dzanabadzar všestranným učencem a umělcem – vynikl jako sochař, malíř, architekt, básník, učenec a lingvista. Přisuzuje se mu zahájení mongolské kulturní renesance sedmnáctého století. Nejvíce je známý svými složitými a elegantními buddhistickými sochami v nepálském stylu, z nichž nejznámější jsou Bílá Tara a Varadžradhara, vytvořené v roce 1680. Pro usnadnění překladu posvátných tibetských textů vytvořil písmo sojombo. Svou uměleckou činnost užíval k propagaci buddhismu mezi všemi úrovněmi chalchské společnosti, aby sjednotil mongolské chalchské kmeny v tehdejším období sociálního a politického nepokoje.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Po Dzanabadzarovi je pojmenován dinosaur Zanabazar.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zanabazar na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]