Dvanáct velkých svátků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tucet, či Dvanáct(ero) velkých svátků, rusky Двунадеся́тые пра́здники (taktéž дванадесятые праздники) je dvanáct nejvýznamnějších svátků v pravoslaví. Tyto svátky jsou zasvěceny pozemskému bytí Ježíše Krista a Bohorodice a patří mezi Velké svátky, v typikonu jsou označené červeným křížkem v uzavřeném kruhu. Mají „předsvátek“, „posvátek“ a závěrečné sváteční shromáždění.

V Rusku byly až do roku 1925 také občanskými svátky.

Pořadí a typ svátků[editovat | editovat zdroj]

Dvanáctero svátků (chronologicky podle církevního roku, který začíná 1. (14) září):

Většina z dvanácti velkých svátků je nepohyblivých, tzn., mají pevné datum. V závislosti na от прославляемого, se dvanáct svátků dělí na Svátky Páně a Svátky Bohorodice, kdy svátky Páně stojí na vyšším stupni než svátky Panny Marie. V bohoslužbách se to projevuje následujících způsobem: připadají-li svátky Páně na neděli, pak se zpívá pouze jedna sváteční liturgie, nedělní se neslouží, a ve svátky Panny Marie se nejprve slouží obyčejná nedělní. Kromě toho mají všechny svátky Páně vlastní sváteční antifony, které se zpívají při bohoslužbě v samotný den svátku. Velké prokimeny (zpívají se při večerní v den samotného svátku).

Dvanáct velkých kesťasnkých svátků a svátek nejdůležitějčí — Pascha (Velikonoce)

Ikonografie[editovat | editovat zdroj]

V chrámech, kde je úplný ikonostas, je zvykem rozmisťovat ikony dvanácti svátků ve druhé řadě zdola, mezi místní a deisisovou řadou. Je-li chrám zasvěcen některému z velkých dvanácti svátků, pak bývá odpovídající ikona i v místní řadě.

Příbuzná hesla[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • DVanáct velkých svátků in: ВТ-ЭСБЕ

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Двунадесятые праздники na ruské Wikipedii.