Doktor (Pán času)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Doktor (anglicky The Doctor) je hlavní postava z britského kultovního sci-fi seriálu Pán času (Doctor Who). Je to inteligentní mimozemský cestovatel v čase, vlastnící stroj času s názvem TARDIS. V roli této postavy se zatím vystřídalo 13 herců.

Postava Doktora[editovat | editovat zdroj]

Pochází ze starodávné rasy zvané Páni času, v orig. Timelords. Na začátku cesty se o něm nic moc nevědělo, pouze to, že má nebývalé znalosti, očividně není z planety Země. Vlastní stroj času, který je uvnitř větší než zvenčí. Na svých cestách putuje časem a vesmírem, přitom zachraňuje planety a jejich obyvatele. Necestuje sám, vždy má své společníky či společnice. Ti se zpočátku seriálu nechali Doktorem zachranit, postupem času bez nich Doktor již necestuje. Každá reinkarnace této postavy s sebou přináší novou osobnost a také nové vtipy a hlášky.

Páni času[editovat | editovat zdroj]

Jsou velmi stará rasa z dalekého vesmíru, z planety Gallifrey, v konstalaci Kasteborous. Pánům času vládne Prezident jménem Rasillon, později šílený a odhodlaný zničit vesmír. Viděli celý časový vír už jako malí a starali se o chod času, ale jen jako pozorovatelé, kteří nikdy nezasahují. Každý Pán času má třináct životů, které si může vybrat postupem svého života. Páni času byli podle Doktora zničeni jeho vinou v poslední velké Časové válce spolu s Daleky, ale Doktor je podle svých vzpomínek zamkl v časovém zámku, ze kterého nemůže nic ven, ale ani dovnitř. Některým Dalekům se ale přesto podařilo uniknout. Tato Doktorova vzpomínka ohledně svých druhů se ukázala nepravdivá ve výročním speciálu, kde se dozvěděl, že jeho rodná planeta stále ještě existuje, jen v jiné části vesmíru a zmražená v každém momentu své existence, a to díky Doktorovi (všech jeho reinkarnací).

Jedna reinkarnace může žít stovky let, to jen Doktor má smůlu.

Regenerace[editovat | editovat zdroj]

Regenerace je praktické řešení, kterým se tvůrci seriálu vypořádali s odchodem herce hlavní postavy. Vždy, když Pán času umírá, jeho buňky se jedna po druhá zcela obnoví, ale do úplně jiné podoby. Jeho vzpomínky zůstanou, ale jak na ně bude nový Pán času nahlížet, je vždy na osobnosti.V praxi to vypadá tak,že postava umírá,ale během smrti se její tvář promění a poté se další reinkarnace poprvé nadechne. Po regeneraci má však v sobě ještě přebytečnou regenerační energii, a tak musí zůstat v klidu, dokud energie nevyprchá. Každý pán času má třináct podob, po jejichž vyčerpání zemře.

Herci v roli Doktora[editovat | editovat zdroj]

Seznam herců v roli Doktora
Fotografie Herec Doktor Popis
William Hartnell První Doktor První reinkarnaci Doktora ztvárnil britský herec William Hartnell. Byl hercem, který roli Doktora hrál po dobu tří let, od roku 1963 do roku 1966, kdy musel kvůli zdravotním problémům opustit seriál.

Jeho první společnicí byla jeho vnučka z Gallifrey jménem Susan, ke kterým se v první epizodě seriálu přidali učitelé Barbara Wright a Ian Chesterton. Doktor jim postupem času vysvětlí, že ze své domovské planety uprchli a nemohou se vrátit, ovšem důvod zůstává skrytý. Hned v druhé epizodě se na scéně objevují první a nejslavnější nepřátelé Doktora a všech jeho společníků,Dalekové (The Daleks), kteří se za vykřikování hlášky vyhladit snaží o zničení všeho živého, co není Dalekem. Při útoku Kyberlidí první Doktor umírá a poprvé se objevuje scéna regenerace, kdy se postava Williama Hartnella mění na Patricka Troughtona.

Patrick Troughton Druhý Doktor Dalším "Doktorem" se stal další britský herec,tentokrát Patrick Troughton.Epizody z jeho éry patří k těm nejpostrácenějším a nejpromazanějším.Jeho pojetí Doktora bylo takové "hravější" a podnikavější.K jeho hlavním nepřátelům patří hlavně Kyberlidé,Ledoví Válčníci,nebo konečný nepřítel 11-tého Doktora,The Great Intelligence.Ze slavných společníků po jeho boku stanul například Brigadier Alistair Gordon Lethbridge Stewart.Po zásahu jeho vlastních lidí-Pánů času-byl "druhý" donucen k regeneraci.Troughton strávil roli Doktora tři roky,od 1966 do roku 1969.
Jon Pertwee.jpg Jon Pertwee Třetí Doktor
Tom Baker.jpg Tom Baker Čtvrtý Doktor
Peter Davison cropped (8249581709).jpg Peter Davison Pátý Doktor
Colin Carrot cropped.JPG Colin Baker Šestý Doktor
Sylvester.McCoy.JPG Sylvester McCoy Sedmý Doktor
Paul McGann.JPG Paul McGann Osmý Doktor
John Hurt by Walterlan Papetti.jpg John Hurt Válečný Doktor
Christopher Eccleston London.jpg Christopher Eccleston Devátý Doktor
Russell T Davies & David Tennant (3771919985) (cropped to Tennant shoulders).jpg David Tennant Desátý Doktor
Matt Smith (7606542654).jpg Matt Smith Jedenáctý Doktor
Peter Capaldi by Gage Skidmore.jpg Peter Capaldi Dvanáctý Doktor

Souvisejí články[editovat | editovat zdroj]